Oštra polemika preko medija odbijala se danas na relaciji Zagreb - Beograd, kao odjek govora Aleksandra Vučića u Kosovskoj Mitrovici.
Hrvatska predsednica Kolinda Grabar-Kitarović danas je, reagujući na jučerašnju izjavu srpskog predsednika na Kosovu, rekla da se Hrvatska zastava vijorila u Kninu i pre njegovog govora i da će se vijoriti i ubuduće.
Vučić je u obraćanju narodu na Kosovu i Metohiji u Kosovskom Mitrovici, između ostalog, rekao da se "danas u Kninu vijori hrvatska šahovnica koje tamo nikad nije bilo", preneo je Index.hr.
Hrvatska predsednica je rekla i da ne vidi "zašto bi Vučić trebao nametati teme za Hrvatsku" jer, kako je navela, "mi imamo svoja pitanja, bavimo se Hrvatskom i putem u prosperitet" a ona se "ne bi spuštala na taj nivo da komentriše Vučićeve izjave".
Hrvatski medijii oštro o Vučiću: On hvali Slobu?!
Iz Beograda je na to odgovorio vicepremijer i ministar spoljnih poslova Srbije, Ivica Dacxcić.
"Hrvatska predsednica prvo neka odgovori na pitanje kako Hrvati danas čine većinu u Kninu, kada je po popisu iz 1991. godine tamo živelo 37.888 Srba i samo 3.886 Hrvata".
Kako je u reagovanju na izjavu Grabar Kitarović rekao Dačić, dvadeset godina kasnije, posle zločinacke akcije Oluja, tamo živi 11.612 Hrvata i samo 3.555 Srba.
"Šta je to ako nije etničko čišćenje? Vratite prvo Srbe u Knin, pa onda pričajte o srpskom predsedniku" poručio je šef srpske diplomatije.
"AKO JE MILOŠEVIĆ IMAO NAJBOLJE NAMERE..."
Oglasila se i hrvatska vlada, koja je nazvala "jalovom povokacijom" ocene predsednika Srbije Vučića da je Slobodan Milošević bio veliki lider i da se u Kninu vije 'šahovnica' koje onde nikada nije bilo, poručivši da te Vučićeve izjave ne mogu promeniti istorijske činjenice.
"Takve izjave su, nažalost, nova jalova i promašena provokacija koja ne može promeniti stvarnost ni istorijske činjenice", navodi se u saopštenju Vlade Hrvatske.
Reagujući na Vučićev govor u nedelju hrvatska vlada naglašava kako je "istorijska činjenica da je Hrvatska početkom 1990-ih godina bila napadnuta i bila žrtva agresije velikosrpskog Miloševićevog režima".
"Taj je režim pobednička hrvatska vojska porazila u Domovinskom ratu i oslobodila celu okupiranu teritoriju, uključujući i grad Knin", ističe se u saopštenju Banskih dvora koje prenose zagrebačkli mediji.
"Trajni simbol toga je upravo hrvatski steg na Kninskoj tvrđavi, koja je usto i hiljadugodišnji simbol hrvatske državnosti. Uprkos nametnutom ratu, Hrvatska je iz njega izišla kao pobednica i danas je ona članica EU i NATO", naglašava Vlada Hrvatske.
Ako su osvajački ratovi koje je vodio režim Slobodana Miloševića za predsednika današnje Srbije "najbolje namjere", onda će izgradnja porušenih mostova između Srbije i žrtava njene agresije zahtevati još mnogo napora i vremena, poručuju hrvatska vlda.
"Položaj Srbije kao gubitnika odgovornog za tolike tragedije kod gotovo svih susednih naroda zasigurno je težak. Što pre se Srbija, njeno vodstvo i njena javnost s time suoče i usvoje evropske vrednosti, tim pre će doći do istinskog pomirenja i dobrosusedskih odnosa", zaključuje se u saopštenju.