• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uskoro tužbe žrtava NATO bombardovanja pred srpskim sudovima

Autori Novosti.rs Autori Ivan Pavlović

Poznati italijanski advokat Anđelo Fjore Tartalja, koji je u dvadeset godina teške borbe u pravosudnim institucijama ostvario više od 170 presuda u korist obolelih među italijanskim vojnicima koji su boravili i u misiji na KiM, sada kreće u pomoć žrtvama i u Srbiji.

 Uskoro tužbe žrtava NATO bombardovanja  pred srpskim sudovima Izvor: MONDO, Mario Milojević

Tartalja ističe da sada kreće u pomoć žrtvama i obolelima zbog osiromašenog uranijuma u Srbiji!

Po dogovoru sa kolegom iz Niša, advokatom Srđanom Aleksićem, uskoro će podneti prvih pet tužbi višim sudovima u Srbiji.

U ekskluzivnom razgovoru, za "Novosti", Tartalja je objasnio da je došlo vreme da ispuni obećanje iz novembra prošle godine. 

Zaustavio nas je na neko vreme virus korona, sada krećemo sa prvim slučajevima. Advokat Aleksić i ja smo našli zajedničku strategiju. Počinjemo sa pravnim suočavanjem sa tragičnom realnošću, 21 godinu posle bombardovanja vaše zemlje i sejanja otrova od kojeg se uveliko umire i danas , ističe italijanski advokat.

Možda će vas zanimati

Advokat iz Niša je pojasno da posle 12. Jula kreću sa prvih pet tužbi višim sudovima u Srbiji, u Vranju, Nišu, Beogradu, Kragujevcu i Novom Sadu.

“U pitanju su tužbe u korist obolelih od kancera, sa predstavljanjem neoborivih medicinskih dokaza da je uzročnik osiromašeni uranijum posejan u vreme NATO bombardovanja. Reč je o osobama koje su ili boravile i radile na KiM, ili su živele u Vranju, ističe Aleksić.

Advokate Tartalju i Aleksića čeka teška pravnička borba, ali oni ne nameravaju da odustanu. Niš će, praktično, postati "druga kuća" Anđelu Tartalji, sve dok traje bitka za istinu.

“Naš napor mora doneti rezultate u korist naroda koji pati, oboleva, umire. Sve se odvija u tišini i na međunarodnom planu, pred međunarodnim institucijama. Sledeći korak biće izvođenje dokaza na identičan način kao za italijanske vojnike, iako je reč o civilima u Srbiji – pojasnio je za Novosti, Tartalja.

Italijanski advokat dodaje da će biti predočeno veštačenje Univerzitetske klinike "La sapijenca" u Rimu, Instituta za nanotehnologije u Milanu i, što je važno, Univerziteta u Torinu, koji analizom treba da kvantitativno verifikuje prisustvo teških metala kod obolelih, kao i u sredini odakle potiču oboleli.

“Angažovaćemo i italijanske onkologe u veštačenju, onako kako su veštačili i u slučajevima italijanskih vojnika, napominje Tartalja.

Advokat Aleksić dodaje da u Srbiji ne postoji institut za nanotehnologije, a Zakon o parničnom postupku dozvoljava veštačenje iz inostranstva. Srpski sudovi prihvataju nalaze iz inostranstva, pa tako i iz Italije. Aleksić ističe da ovi procesi u Srbiji ne bi bili mogući bez istinskog truda i Tartaljine želje da pomogne srpskom narodu, zbog čega mu je veoma zahvalan.

Sledeći korak je da obavestimo Evropski parlament o tome koje su sve zemlje učestvovale u bombardovanju Srbije i podnesemo zahtev za čišćenje teritorije zagađene osiromašenim uranijumom. Paralelno, sledi predstavka koju ćemo podneti UN, Komitetu za zaštitu ljudskih prava, za više od 1.000 građana u Srbiji “, pojašnjava nam Aleksić.

Dodaje da će tražiti angažovanje nezavisnih istražitelja na dva plana: za zaštitu životne sredine i zaštitu ljudskih prava, i tu predstavku će takođe uputiti i Evropskom parlamentu.

Želimo da ove institucije informišemo o zagađenosti teritorije na kojoj se umire od raka u velikom broju i 21 godinu posle bombardovanja”, ističe advokat Aleksić.

Tartalja podvlači da je još rano iznositi detalje strategije koju će primeniti na tom pravosudnom putu, ali je jasno da je reč o procesu u kojem nikoga, pa ni nadležne u Srbiji, neće poštedeti odgovornosti.

Neophodno je hitno uraditi nešto da bi područja zagađena osiromašenim uranijumom bila očišćena, a narod zaštićen. Ne radi se samo o odšteti za postradale, već treba učiniti nešto da se takve stvari u Srbiji ne ponavljaju. Već je uveliko punoletna generacija rođena posle bombardovanja, koja ništa nema sa ratom i bombama, ali zato trpi posledice i oboleva od bačenih uranijumskih naprava”, ističe advokat.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE