Desetak dana prije nego što je u martu u Srbiju uvedeno vanredno stanje zbog korona virusa, Darinka Dušej je iz Budve došla za Beograd da posjeti ćerke.
Nekoliko dana kasnije, Crna Gora je zatvorila granicu sa Srbijom i uvela zabranu ulaska srpskim državljanima zbog visoke stope prisustva virusa među stanovništvom.
Tako je Darinka, umjesto planiranih nekoliko dana u Beogradu ostala mjesecima, a osim granice, toliko dugo je zatvorena i njena kuća u Crnoj Gori.
Njen slučaj svakako nije usamljen, iako nema zvaničnog podatka koliko srpskih državljana poseduje nekretnine u Crnoj Gori.
Na pitanje doktorki Vesni Miranović iz Ministarstva zdravlja Crne Gore da li državljani Srbije koji posjeduju nekretninu mogu i da dođu i borave u njoj, odgovor je jasan - ne.
"Državljani Srbije, bez obzira na to da li su vlasnici nekretnina u Crnoj Gori ili ne, ne mogu iz Srbije da dođu u Crnu Goru. I ne samo oni, već i državljani drugih država, ukoliko pristupaju crnogorskoj granici iz Srbije. Propisani epidemiološki uslovi ne prepoznaju svojinu nad nekretninama kao kriterijum za ulazak u Crnu Goru, već su bazirani isključivo na aktuelnoj epidemiološkoj situaciji u Srbiji", kaže ona.
Kako sada stvari stoje - Darinka Dušej i njena porodica iz Beograda budvansko more izgleda neće vidjeti ovog ljeta.
"Brinem da li je sve u redu s kućom, jer nemam nikog ko bi brinuo o njoj", kaže Darinka.
Ni Snežana Stevanović neće moći da obiđe stan koji je naslijedila na crnogorskoj obali. Ona kaže da razumije komplikovanu epidemiološku situaciju, ali istovremeno osjeća bijes i tugu.
Bijes - jer su, kaže, kako joj se čini stvari pomalo ispolitizovane, a tugu - jer prvi put poslije mnogo godina ne može da obiđe stan.
"Nije stvar samo u emocijama, već i u konkretnim stvarima poput plaćanja računa, održavanja stana", kaže Snežana.
Njen stan sada provjetravaju komšije, a šalje im i novac za račune, koji bi inače zaradila izdavanjem stana. U ljetnim mjesecima ona izdaje smještaj turistima, a od onog što zaradi plaća račune, održavanje i porez.
"Tako stan koji posjedujem na neki način sam sebe održava", kaže Snežana.
Ni kuću u Reževićima više od osam mjeseci nije obišla Beograđanka Dejana Pavlović i zbog toga je zabrinuta. Pored toga, do novembra mora da plati neophodne poreze, inače će joj se računati kamata na dnevnom nivou.
"Plaćanje računa iz inostranstva, odnosno iz Srbije zahtijeva dodatni trošak", kaže ona.
Prema podacima koje je ranije objavila Centralna banka Crne Gore, državljani Srbije su samo prošle godine kupili nekretnine u vrijednosti od 24,6 miliona evra, čime su se našli na drugom mjestu po vrijednosti kupljenih nepokretnosti, odmah iza državljana Rusije.
Postoji rješenje, doduše skupo i pomalo komplikovano - koristeći generalnu avijaciju, odnosno ako nekomercijalan i povremen vazdušni saobraćaj, što jednostavnim rječnikom znači - let privatnim avionom!
U tom slučaju, državljani Srbije moraju da imaju rezervisan hotel i negativan PCR test ne stariji od 48 sati - navodi dr Miranović.
Osim toga, državljani Srbije mogu bez ikakvih uslova ući u Crnu Goru ako dolaze iz zemalja Evropske unije i ostalih na "zelenoj listi" Instituta za javno zdravlje Crne Gore, ukoliko su u njima proveli najmanje dvije nedelje.
Srpski državljani koji dolaze iz država sa "žute liste" Instituta za javno zdravlje Crne Gore, moraju da posjeduju rezultate jednog od testova, pod uslovom da su u toj zemlji proveli najmanje dvije nedelje.