• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neizvjesni izbori u Crnoj Gori: Milo Đukanović na vlasti 30 godina, ko će pobijediti?

Izvor MONDO/Tanjug

U Crnoj Gori danas se održavaju parlamentarni izbori, na kojima se građani opredjeljuju između 11 lista i stranaka.

 Neizvjesni izbori u Crnoj Gori: Milo Đukanović na vlasti 30 godina, ko će pobijediti? Izvor: Mondo/Goran Sivački

Kako ocjenjuju analitičari, Crna Gora današnje izbore dočekuje kao podijeljeno društvo, u atmosferi zaoštrene retorike političkih aktera, u kojoj su, čini se, pitanja životnog standarda i ekonomskog razvoja, ostala u sjenci pitanja identiteta države i naroda.

Izborni rezultati, po ocjenama analitičara, biće neizvjesni, a svakako su najveći politički izazov za DPS predsjednika Mila Ðukanovića, koji je već 30 godina na vlasti. 

Možda će vas zanimati

DPS na ovim izborima nastupa u koaliciji sa Liberalnom partijom pod sloganom “Odlučno za Crnu Goru, DPS Milo Ðukanović”.

Najveći protivnik je koalicija “Za budućnost Crne Gore”, koju čine Demokratski front, SNP, Radnička partija, Prava Crna Gora, Ujedinjena Crna Gora i nestranačke ličnosti.

Pored njih, kao druga najjača opcija u opoziciji je koalicija “Mir je naša nacija” okupljena oko Demokrata.

Koalicija “Crno na bijelo”, koju predvodi građanski pokret Ura, treća je snaga koja će gotovo sigurno ući u parlament, dok SDP nekadašnjeg predsjednika crnogorskog parlamenta Ranka Krivokapića, nastupa samostalno, pod sloganom “Jaka Crna Gora”.

Na izborima učestvuju i stranke manjina, dvije albanske koje nastupaju odvojeno, kao i hrvatska manjina, koja izlazi sa dvije partije, dok su Bošnjaci prisutni sa jednom listom.

Šanse u borbi za ulazak u parlament imaju još jedino socijaldemokrate Ivana Rajović.

Vladajuća DPS je kampanju, pored isticanja postignutih rezultata, usmjerila na pokušaj podjele građana na one koji su za Crnu Goru i one koji se navodno bore protiv interesa te zemlje i "služe tuđima".

Najčešće se na “meti” DPS-a nalazila koalicija “Za budućnost Crne Gore”, okupljena oko Demokratskog fronta, koju su nazivali "anticrnogorskom koalicijom" formiranom u Beogradu, a posebno su napadali SPC, govoreći da se bavi politikom, umjesto duhovnim pitanjima.

Pored koalicija oko DF, predznak “prosrpska” vladajuća partija dodala je i koaliciji “Mir je naša nacija”, okupljenoj oko Demokrata.

Gotovo čitava kampanja vladajuće strukture usmjerena je protiv te dvije stranke i SPC, tvrdeći da bi njihova pobjeda značila vraćanje Crne Gore u prošlost i odustajanje od EU i priklanjanje Rusiji.

Tako je predsjednik DPS i Crne Gore Milo Ðukanović u finišu kampanje iskoristio i državne obaveze, jučerašnje obilježavanje 110 godina od proglašenja Kraljevine Crne Gore, optužujući Srbiju da se tome tada protivila, ali da i danas postoje neke stranke “prosrpske” koji su, tvrde, protiv državnosti Crne Gore.

Zapaljivih izjava iz DPS-a bilo je tokom cijele kampanje, između ostalih i da, iako opozicione koalicije djeluju u više kolona, njihov savez predstavlja “političku pješadiju velikosrpskog nacionalizma u Crnoj Gori”, dok je premijer Duško Marković rekao da će nakon izbora "sve one koji proklinju Crnu Goru vratiti kućama odakle su došli", a "sve sveštenike SPC vratiti u manastire i crkve".

Iz koalicije “Za budućnost Crne Gore” uzvraćaju da su takve tvrdnje neutemeljene i da vlast ulaže maksimalne napore da proširi strah i obeshrabri one koji žele promjene da izađu na izbore.

Optužuju vlast za kriminal i korupciju i smatraju da je Crnoj Gori neophodna promjena poslije tri decenije.

Kampanju je pratilo i nekoliko afera - oko izgradnje vjetroparka “Možure”, kod Ulcinja, za koju lista "Crno na bijelo" tvrdi da je jedan od najvećih korupcionaških skandala u Crnoj Gori, a s tim u vezi državni vrh povezuje sa ubistvom novinarke na Malti.

Kamen spoticanja je sporni Zakon o slobodi vjeroispovijesti, koji je od Nove godine, po usvajanju, na ulice širom Crne Gore izveo više od 100.000 ljudi, ujedinjenih u zahtjevu za njegovom promjenom.

Ni tokom kampanje nisu izostale litije, koje su održane i sinoć u više gradova Crne Gore, pod sloganom "Ne damo svetinje".

Mediji su prenijeli da je rektor Cetinjske bogoslovije, otac Gojko Perović, pozvao vjernike da na dan izbora ne organizuju nikakve protestne šetnje niti išta što bi podsjećalo na litije i da predizborni dan provedu u miru, ne kršeći predizbornu tišinu.

Predizborna tišina počela je u petak u ponoć i trajaće do zatvaranja biračkih mjesta večeras.

MOGUĆI INCIDENTI! UPOZORENJE IZDALA I AMBASADA SAD

U Crnoj Gori se spekuliše o mogućim incidentima na dan izbora, a iz policije poručuju da su preduzete sve mjere kako bi se sačuvali javni red i mir.

I ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici upozorila je državljane SAD u Crnoj Gori na mogućnost masovnih okupljanja.

"Crna Gora će održati državne parlamentarne izbore u nedjelju, 30. avgusta 2020. godine. Imajte u vidu mogućnost velikih gužvi i okupljanja i da mirne demonstracije mogu postati nasilne. Globalna Kovid-19 pandemija stvara dodatnu bezbjedonosnu zabrinutost", navode iz Ambasade SAD.

Iz tog diplomatskog predstavništva su predložili svojim državljanima da izbjegavaju demonstracije, budu oprezni ako se neočekivano nađu u blizini okupljanja većeg broja ljudi ili protesta, prate objave u lokalnim medijima, budu neprimjetni, nose maske na otvorenom prostoru i održavaju socijalnu distancu kako bi izbjegli mogućnost zaraze.

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE