Grmečka korida na Međeđem brdu u opštini Sanski Most danas nije održana budući da MUP Unsko-sanskog kantona prvi put u posljednjih šest godina nije dao saglasnost za organizovanje manifestacije stare 242 ljeta.
Oko stotinu građana uspjelo je približiti se lokaciji održavanja Grmečke koride gdje su oko sat vremena spontano protestovali protiv zabrane MUP-a USK za održavanje koride.
Predsjednik Udruženja "Grmečka korida - Međeđe brdo 1772" Neno Dobrijević rekao je da se na Grmečku koridu danas uputilo više stotina građana iz svih krajeva BiH, ali i iz inostranstva - NJemačke, Austrije, Bugarske i Rusije.
"Policija USK je onemogućila manifestaciju i na najsramniji način pokazala kako se uništava tradicionalno okupljanje i svjedok vremena, budući da je Grmečka korida preživjela pet carstava, ali nikada do danas nije bila zabranjena", rekao je Dobrijević Srni.
On je ocijenio da je policija USK nanijela sama sebi ogromnu sramotu, poslavši danas ružnu sliku u svijet.
"Ovaj potez policije nije civilizovan niti je primjeren današnjem vremenu, jer narušava slobodu kretanja. Nažalost, Petar Kočić danas je i življi i aktuelniji nego ikad", rekao je Dobrijević.
On je dodao da je Međeđe brdo simbol snage i vještine i da koridu podržavaju sva udruženja zapadnokrajiških opština.
"Obećavali su nam visoki funkcioneri da će policija, ipak, dozvoliti održavanje koride, pogotovo kada se oglasio Centar za uklanjanje mina u BiH da nema mina na mjestu održavanja Grmečke koride, a što je bio navodni razlog policijske zabrane. Pozadina svega nisu mine nego se, kao i prethodnih godina, uvijek tražio razlog da se korida zabrani i spriječi", rekao je Dobrijević.
Međeđe brdo u opštini Sanski Most, gdje se održava Grmečka korida, površina je bez utvrđenog rizika na mine, rekao je ranije portparol Centra za uklanjanje mina u BiH Saša Obradović.
"Neposredno uz ovu lokaciju nalaze se dvije površine koje su rizične od mina. Pripremljene su za deminiranje i obilježene su znakovima minske opasnosti, ali, moramo naglasiti da ove dvije površine opština Sanski Most nije dostavila kao prioritetne za deminiranje u ovoj godini", rekao je Obradović Srni.
MUP USK nije odgovorio na pitanja Srne o ovom slučaju, upućena u četvrtak, 31. jula.
Grmečka korida održavana je na Međeđem brdu do devedesetih godina prošlog vijeka, a kad se srpski živalj 1995. godine iselio iz Sanskog Mosta i oformio opštinu Srpski Sanski Most, danas Oštru Luku, počela se održavati na Popovića brdu u toj maloj rubnoj opštini i u organizaciji opštine.
Grupa ljudi izdvojila se iz te organizacije i u proteklih pet godina organizovala paralelne borbe bikova na staroj lokaciji Grmečke koride na području USK.