Većina djece bošnjačke nacionalnosti nije danas krenula na nastavu u područnoj školi "Sveti Sava" u Vrbanjcima, a njihovi roditelji nastavili su mirna okupljanja sa zahtjevom da bude uveden "bosanski jezik" u svim razredima.
Nedžad Smajlović rekao je u ime okupljenih roditelja da djeca neće krenuti u školu dok ne bude ispunjen minimum zahtjeva, a to je da uče "bosanski jezik" od prvog do devetog razreda.
"Očekujem da će Ministarstvo prosvjete i kulture zajedno sa našim predsjednikom /Miloradom/ Dodikom i predsjednikom Vlade Željkom Cvijanović imati sluha da riješimo ovaj problem. Mi želimo da sva djeca imaju ista prava, bez obzira da li žive u Federaciji BiH ili Republici Srpskoj", istakao je Smajlović.
U područnoj školi "Sveti Sava" u Vrbanjcima u odnosu na prošlu školsku godinu broj učenika bošnjačke nacionalnosti povećan je za 14.
Direktor Osnovne škole "Sveti Sava" Slađana Šubara rekla je da će prioritetan zadatak nastavnika i učenika biti da se toj djeci pomogne da što prije steknu radne navike nakon godine pauze.
"Djeca u svemu ovome najviše trpe, a pouzdano znam da to nije bila njihova odluka da ne pohađaju nastavu, jer da se njih pitalo oni ne bi izostali prošle školske godine nijednog dana", istakla je Šubara.
U područnoj školi u Vrbanjcima ima 53 odsto bošnjačke djece, odnosno od 269 učenika njih 149 je bošnjačke nacionalnosti.
Djeci u Vrbanjcima kod Kotor-Varoša omogućeno da imaju nastavni predmet koji se zove "jezik bošnjačkog naroda" prema članu 7 Ustava Republike Srpske, koji jasno definiše nazive jezika u Srpskoj.
U Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske Srni je ranije rečeno da je učenicima od šestog do devetog razreda iz Vrbanjaca kod Kotor-Varoša ponuđeno da uče "jezik bošnjačkog naroda" iz udžbenika jednog od kantona iz Federacije BiH.