Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić izjavio je da se u vezu sa terorističkim napadom u Zvorniku dovodi još jedna osoba prema kojoj su u toku operativne aktivnosti bezbjednosnih agencija.
"U BiH imamo ekstremno radikalne nasilne ideologije, terorističku ideologiju, organizacije koje zagovaraju tu ideologiju, pojedince koji vrbuju, nagovaraju i finansiraju takve događaje. BiH se mora uključiti u rješavanje tog problema", rekao je Mektić novinarima.
Prema njegovim riječima, ovakvi akti i događaji u značajnoj mjeri ugrožavaju međunarodni
status i ugled BiH, a to se odražava na niz drugih oblasti iz života u BiH, prije svega na dolazak stranih investicij i stranog kapitala.
On je rekao da je sinoćnji napad bio namjeran sa umišljajem, iako napadač nije evidentiran u bazama podataka bezbjednosnih i obavještajnih agencija.
"Nakon upada uzvikivao je `Alahu ekber`, što ukazuje na indiciju da je moguće bio motivisan radikalnom ideologijom. Te okolnosti se utvrđuju", naveo je Mektić.
Prema njegovim riječima, preduzimaju se sve mjere da se dokumentuje ovaj događaj i utvrde sve okolnosti pod kojima je izvršeno ovo krivično djelo.
"Operativnim provjerama je za počinioca utvrđeno da nije evidentiran u bazama bezbjednosnih agencija kao lice koje je ispoljavalo, pokazivalo ili prijetilo bilo kakvom vrstom ekstremizma, posebno nasilnog", rekao je Mektić i dodao da se pokušavaju utvrditi motivi zločina.
On je istakao da je izuzet određen broj materijalnih dokaza pretresom tijela napadača, njegove kuće i okruženja da bi se našla veza između krivičnog djela i motiva.
"Veoma je bitno da je sinoć stanovništvo ostalo smireno i nije preduzimalo neke nasilne aktivnosti", rekao je Mektić.
On tvrdi da je postojao obavještajni podatak o mogućim terorističkim aktivnostima, odnosno da je ta infomacija krajem prošle sedmice podijeljena svim bezbjednosnim agencijama u BiH.
Mektić je rekao da je taj podatak govorio da postoje informacije i saznanja da bi kao osvetu na preduzimanje nekih mjera protiv lica koja su porijekom iz BiH u Australiji moglo doći do terorističkog napada u BiH.
"U Australiji su preduzete određen mjere prema licima porijeklom iz BiH zbog toga što su ispoljavala određenu terorističku aktivnost, a onda je postojala prijetanja da će se kao osveta na to što se preduzima dogoditi teroristički akt u BiH", pojasnio je Mektić.
On kaže da je data pretpostavka, na osnovu tih indicija, da bi objekti napada mogli biti institucije, mjesta gdje se vrši javno okupljanje građana, vjerski objekti ili policijske stanice.
"Ovaj podatak davao je povoda da se bezbjednosne mjere podignu na viši nivo", rekao je Mektić i dodao da će se teško doći u situaciju da se ima konkretan obavještajni podatak kada će se desiti teroristički napad, ko će ga izvršiti, na kom mjestu i u koje vrijeme, te ostali detalji.
Mektić je istakao da je Savjet ministara BiH energično osudio ovaj teroristički čin i izrazio saučešće porodicama poginulog i izrazio nadu u brz oporavak povrijeđenih.
On kaže da se Savjet ministara BiH upoznao sa analizom i tokom događaja i da će uputiti bezbjednosnim agencijama zahtjev za bolju i kvalitetniju međusobnu kooradinaciju, razmjenu bezbjednosnih podataka i informacija.
Mektić smatra da je problem u uvezivanju sistema, koordinaciji saradnje i međusobnom povjerenju.
"Ovim problemom posebno se moramo baviti na regionalnom nivou. Imamo slične probleme u regionu", naglašava Mektić.
On tvrdi da ima problema i u Tužilaštvu BiH i da se neke stvari trebaju mijenjati.
Mektić ističe da u Tužilaštvu BiH moraju biti specijalizovani tužioci koji će se baviti samo pitanjem dokazivanja krivičnih djela terorizma.
"To su po načinu izvršenja specifična krivična djela, teška za otkrivanje i dokumentovanje i moraju tužioci biti edukovani u tom smislu. Bilo bi dobro da Tužilaštvo BiH napravi posebna odjeljenja za terorizam i za korupciju", rekao je Mektić.