• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Klaus Kinkel: I ja sam odgovoran za Srebrenicu

Autor mondo.rs

Bivši nemački šef diplomatije Klaus Kinkel kaže da su u slučaju Srebrenica svi zakazali i da je odgovornost na Ujedinjenim nacijama, NATO-u, Evropskoj uniji i njemu samom pošto "nisu znali za strahote koje su se tamo dešavale".

"Ponavljam, mi smo imali odgovornost. Ja sam imao odgovornost. U mojim očima zakazao je UN, zakazao je NATO, zakazala je EU, zakazao sam ja. Ali nije bilo tako da smo tačno znali šta se tamo dešavalo", rekao je Kinkel u intervjuu za Dojče vele.

Kinkel tvrdi da "nisu bili svesni" da je Mladić (general Ratko Mladić bivši komandant Vojske RS) počinio strašni zločin, jer "on je takoreći bio onaj koji je to sproveo po Karadžićevom (Radovan Karadžić prvi predsednik RS) nalogu".

"Znate, kada se desi nešto tako strašno, onda se naknadno uvek postavlja pitanje kako to da niste znali, zašto niste drugačije reagovali. Ne želim nikoga da optužujem, ali jednostavno moram da kažem - Da, jesmo... svi smo zakazali", ocenio je Kinkel.

Prema njegovim rečima nisu znali za strahote koje su se tamo dešavale i misli da ni holandski bataljon iz sastava UN koji je bio na licu mesta, nije tačno znao šta se dešava.


Kinkel ne krivi tajne službe, mada je kasnije pročitao da su postojali američki satelitski snimci na kojima se tačno videlo razdvajanje ljudi pred fabrikom akumulatora u Potočarima, gde se preko puta, sada nalazi veliko groblje sa 6.000 pokopanih žrtava.

"Ali sve se dešavalo u samo nekoliko dana i nije bilo tako da su satelitski snimci narednog dana bili na stolu kako bi se moglo politički delati... Bilo je naravno pogrešno stacionirati tako mali bataljon UN u Srebrenici. Stoga ne mogu ni Holanđane da optužim tako direktno... iako je - kada sve pročitate - dosta toga bilo veoma čudno", navodi Kinkel.

On je dodao da je znao šta se dešava u Srebrenici, siguran je da bi u najmanju ruku doprineo da barem u Evropi dođe do "vriska".

"Rekao bih da to ne može biti ispravno. Onda bi morali da pokušamo da nešto preduzmemo", navodi Kinkel.

Bivši nemački šef diplomatije tvrdi da tadašnja situacija ne može da se uporedi sa današnjom, gde su obaveštajne veze i mogućnosti mnogo bolje nego tada i da je nekoliko dana moralo da prođe dok se satelitski snimci obrade.

"Ali to ništa ne menja u činjenici da je trebalo drugačije da procenimo situaciju koja se polako ali sigurno zaoštravala", navodi Kinkel.

Na pitanje da se u nekim knjigama o raspadu Jugoslavije se tadašnjem francuskom predsedniku (Fransoa) Miteranu i britanskoj vladi prebacuje da su imali tesne veze sa bivšim srpskim liderom Slobodanom Miloševićem, Kinkel je odrično odgovorio.

"Ne. Znate, odlično se sećam kako je izgledalo raspoloženje na globalnoj političkoj pozornici. Uvek je, delom iz istorijskih razloga, Rusija gajila relativno tesne odnose sa srpskom stranom, a to je na neki način činila i Francuska. Naravno da je srpska strana tada imala više podrške iz nekih zemalja, ali nikako - to Vam odgovorno tvrdim - za masakr ili genocidnu orgiju", rekao je Kinkel, navodi Dojče vele.

Bivši nemački šef diplomatije podseća da je, u tim teškim godinama, Nemcima uvek prebacivano da su imali previše prijateljske odnose prema Hrvatskoj i Sloveniji.


Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE