Koordinator UDIK-a Edvin Kanka Čudić rekao je da je MUP-u Kantona Sarajevo regularno bio prijavljen skup najavljen za sutra ispred zgrade Ambasade Hrvatske u Sarajevu, povodom obilježavanja 20 godina od stradanja Srba u Oluji.
"Tražili su nam dokumentaciju i saglasnost od BBI centra i Opštine Centar, što nije potrebno jer površina ispred BBI centra je javna površina, a Opština nema nadležnost u vezi ovakvih skupova", pojasnio je Čudić.
Prema njegovim riječima, skup je prijavljen pet dana ranije i to nije bilo protivno propisima.
Iz UDIK-a navode da je skup imao za cilj odavanje pošte nastradalima u "Oluji", te podsjećanje javnosti na zločine hrvatske vojske prema srpskom civilnom stanovništvu koje Hrvatska sa ponosom slavi.
U MUP-u Kantona rečeno je da je taj skup zabranjen zbog neblagovremenog i neurednog prijavljivanja.
"Prva Policijska uprava donijela je odluku o zabrani skupa 31. jula zbog neblagovremenog i neurednog prijavljivanja, koje nije bilo u skladu sa zakonom", rekao je portparol MUP-a Kantona Sarajevo Irfan Nefić.
ĐUKIĆ O ŽRTVAMA "OLUJE": Mnoge majke i očevi nisu sahranili svoju djecu
Veliki broj porodica nestalih i poginulih i dalje ne zna gdje su im najmiliji, njihova grobna mjesta se izmještaju, a Hrvatska 20 godina odugovlači sa ekshumiranjem registrovanih grobnica, izjavila je za Srnu predsjednik Udruženja porodica nestalih i poginulih lica "Suza" Dragana Đukić.
"Srpske porodice čiji su najmiliji nestali ili ubijeni u Hrvatskoj trude se da prećute i ne primijete proslavu progona Srba u "Oluji" koju svake godine organizuje Zagreb, jer je to za njih nanošenje soli na ranu uvijek iznova", rekla je Đukićeva.
Ona je istakla da su mnoge majke i očevi umrli, a nisu dočekali da sahrane svoju ubijenu djecu.
"Više prosto ne znamo šta da kažemo nekoj porodici, kako da je utješimo što i poslije 20 godina nema nijednu pouzdanu informaciju o sudbini svojih najmilijih", rekla je Đukićeva.
Ona je istakla da su porodice nestalih i poginulih srećne zbog odluke Vlade Srbije da ove godine zvaničnom državnom ceremonijom obilježi progon i strašno stradanje srpskog naroda.
"Možda je to trebalo uraditi i ranije, ali bolje ikad nego nikad. Nama, porodicama, to daje podsticaj da istrajemo. Emotivno smo svi uzbuđeni i mnogo nam znači da država konačno stoji iza nas", rekla je Đukićeva.
Udruženje porodica nestalih i poginulih lica "Suza" svake godine organizuje parastose u crkvi Svetog Marka na Tašmajdanu u Beogradu povodom masovnijih stradanja Srba u Hrvatskoj.
Parastos Srbima stradalim u "Oluji" ove godine biće organizovan 5. avgusta u 11.00 časova, a prema najavi iz Srpske pravoslavne crkve, služiće ga NJegova svetost patrijarh srpski Irinej.
Akcija Hrvatske vojske i policije pod nazivom "Oluja" počela je 4. avgusta 1995. godine tokom koje je ubijeno i nestalo 2.000 Srba, dok je 250.000 protjerano sa svojih ognjišta.
Akcija "Oluja" predstavlja najveće etničko čišćenje poslije Drugog svjetskog rata, jer nikada u istoriji Evrope za tako kratko vrijeme, od 4. do 7. avgust 1995. godine, nije protjeran tako veliki broj ljudi.