Aero-zagađenje u nekoliko gradova u BiH postalo je toliko alarmantno da scene na gradskim ulicama već danima liče na prizore iz Pekinga gdje je svakodnevno funkcionisanje nezamislivo bez nošenja zaštitnih maski!
Zbog lošeg kvaliteta vazduha, smoga i zagađenosti, u Sarajevu, Tuzli, Lukavcu, Zenici, Kaknju, te još nekim manjim mjestima, preporučeno je nošenje maski, te da se prostorije ne provjetravaju, a trudnicama, djeci i starijima stručnjaci savjetuju da ne izlaze iz kuće.
U Sarajevu je juče obustavljena nastava, a kantonalno ministarstvo prosvjete je najavilo da, ukoliko ne bude padavina tokom vikenda, djeca neće ići u školu ni naredne sedmice, dok sindikat obrazovanja predlaže da zimski raspust počne nedjelju ranije.
Koncentracije prašine i sumpor-dioksida u Sarajevu, Tuzli i Zenici i juče su, kao i prethodnih dana, bile iznad graničnih vrijednosti, a stručnjaci smatraju da se ovakva situacija neće uskoro promijeniti, piše "Press RS".
"U Kantonu Sarajevo proglašena je epizoda upozorenja, a u opštinama Kakanj i Zenica još je na snazi epizoda pripravnost", saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Oni objašnjavaju da su glavni izvori zagađenja domaćinstva i drugi objekti koji se zagrijavaju na čvrsta goriva, industrijska postrojenja, termoelektrane i saobraćaj.
U nekim gradovima već dva dana besplatno dijele maske, da bi se građani, u danima kada je situacija alarmantna, mogli zaštititi. Elvir Karalić iz humanitarne organizacije "Pomozi.ba" je kazao da će oni svaki dan na više lokacija u Sarajevu dijeliti maske.
"Imamo oko 500.000 medicinskih maski i oko 5.000 maski koje podliježu standardima FF53, koje namjeravamo da podijelimo građanima, a pozivamo i sve druge koji ih imaju da se uključe u ovu akciju", naveo je Karalić.
Međutim, stručnjaci objašnjavaju da hirurške maske nisu dovoljne, te da se građani ne bi mogli zaštititi od udisanja otrovnih čestica iz vazduha, čak i kada bi se omotali šalom.
"Hirurške maske nisu ni približno dovoljne za tu količinu zagađenja kakva je, na primjer, u Sarajevu. Iz nekih institucija su čak apelovali da se stave maske ili šalovi, što samo pokazuje njihovu nekompetentnost", rekao je Igor Kalaba iz Centra za životnu sredinu.
On objašnjava da se situacija sa smogom i zagađenošću vazduha u više gradova u BiH ponavlja iz godine u godinu zbog čega je, ističe Kalaba, svaka priča o pokušajima sistemskog rješavanja ovog problema potpuno izlišna.
"Generalno imamo problem što se ne posvećujemo dovoljno hroničnim stvarima. Nemamo naviku ni da idemo redovno zubaru, a kamoli da razmišljamo o nekim stvarima koje dugoročno ostavljaju posljedice. Međutim, zagađenje vazduha, po Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, svrstano je u uzročnike kancerogenih oboljenja", kazao je Kalaba.
Sarajevo i Tuzla ovih dana su bili među najzagađenijim gradovima u Evropi, te čak u vrhu svjetske liste.
"U više navrata smo upozoravali javnost da je u Tuzli nivo zagađenja toliki da bi grad trebalo da bude zatvoren poput Pekinga. Građanima niko nije rekao koliko je ovo opasno. Jedan 18-godišnjak u Pekingu će trećinu ostatka života biti bolestan od zagađenja i takva je situacija vjerovatno i u Tuzli, Lukavcu, Zenici, Sarajevu", naveli su Udruženju građana "Eko-akcija" iz Tuzle.
Tuzlak Almir Nurić rekao je za naš list da je situacija u gradu postala nepodnošljiva, te da se već nedjeljama guše u smogu.
"Vazduhom lebde čestice teških metala koje mi udišemo. Ne pomaže ni odlazak na uzvišenja van grada, jer vjetar ponovo nanese nečistoće", ispričao je Nurić.