Sekretar Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti "Iskra Republika Srpska" Dijana Berić navela je da je broj djece oboljele od malignih bolesti u Republici Srpskoj ustaljen, te istakla da je sve veći broj recidiva.
"To je poruka svim velikim farmaceutskim kompanijama. Prisutna je velika potreba za novim lijekovima jer su sadašnji nedovoljni, pa treba ići ka iznalaženju novih, koji će biti namijenjeni samo liječenju dječijeg kancera", rekla je Berićeva.
Nakon otvaranja likovne radionice "Za hrabra mala srca" u Muzeju Republike Srpske, ona je istakla da je ova radionica psihološka podrška za djecu koja se liječe na Odjeljenju dječije hematoonkologije Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske, ali i svoj djeci u svijetu koja se liječe od kancera.
U likovnoj radionici učestvovala su liječena djeca iz Udruženja "Iskra" zajedno sa učenicima osnovnih škola "Branko Radičević", "Jovan Cvijić", "Ivo Andrić", "Vuk Stefanović Karadžić", "Petar Petrović Njegoš" i Srednje tehnološke škole, uz pomoć kustosa iz svih odjeljenja muzeja Srpske i višeg muzejskog pedagoga.
Viši muzejski pedagog Nataša Nogo navela je da će crteži nakon današnje humanitarne akcije biti donirani Odjeljenju dječije hematoonkologije UKC-a Republike Srpske.
"Inspiracija mališanima za crteže su muzejski eksponati koje su naši kustosi danas iznijeli iz svojih odjeljenja", rekla je Nogo.
Član Udruženja "Iskra" Ljiljana Simurdić rekla je da radionica za ovo udruženje puno znači jer doprinosi širenju pozitivnog glasa o mališanima koji boluju od malignih bolesti, prvenstveno kako bi svi uvidjeli da su to djeca kao i sva druga.
"Želimo poslati poruku da ovu djecu ne treba izbjegavati jer su to mališani koji su imali težak period u životu, te da ih treba što više uključivati u životne tokove", istakla je Simurdićeva.
Ona je istakla da su problemi sa kojima se susreću roditelji djece oboljele od malignih bolesti veliki jer se u toku liječenja djeca moraju potpuno izolovati od spoljašnjeg svijeta i isključiti iz života.
Prema njenim riječima, mnogo će značiti izgradnja roditeljske kuće. Roditelji koji nisu iz Banjaluke neće više morati iznajmljivati i plaćati stan kako bi bili blizu svoje djece koja se liječe, a u kući je predviđena i igraonica za djecu.
Simurdićeva je navela da veliki značaj ima i pomoć predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji uglavnom svoj oboljeloj djeci osigura pomoć.