• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KITOKOLJ: Farani kolju kitove kao Srbi prasiće

Autor mondo.rs

U Srbiji i na Balkanu tradicionalno se kolju svinje, dok na Farskim Ostrvima ulogu prasića igraju kitovi. Svet je zgrožen zbog pokolja kitova, ali danska vlada odlučno štiti tradiciju svojih građana.

Oko 50 kitova je zaklano pošto su nasukani na obale Farskih ostrva u Norveškom moru u prvom godišnjem lovu na kitove.

Tradicija duga vekovima izazvala je bes i proteste zaštitnika životinja.

"Mučenje je počelo jutros, kada su meštani primetili grupu koju je činilo između 100 i 150 pilot kitova pored ostrva Svinoj. Tada je isplovilo nekoliko brodića, koji su kitove naterali do obale, gde su zaklani. Mediji na Farskim Ostrvima javili su da je ubijeno između 30 i 50 kitova", navela je organizacija za zaštitu životinja "Morski pastir", koja se protivi lovu na kitove od 1980-tih godina i koja je klanje kitova na Farskim Ostrvima nazvala "zločinom".

Lov, koji lokalno stanovništvo naziva grindadrap, zapravo je haotičan i jeziv prizor, kojem prisustvuju i deca.

Kitovi dugi pet metara naterani su u plićak u kojem su se bespomoćno praćakali i ispuštali bolne krike.

Istovremeno, meštani, naoružani kukama, noževima, kopljima i različitim bodežima, grabe se ko će pre dohvatiti kita.

Nije reč o ubijanju životinja u komerijcalne svrhe, a može da učestvuje svaki meštanin koji je obučen za klanje kitova.

Kitove ubijaju tako što im preseku kičmu, a pri tom zahvatu iseku im i arterije, pa krv šiklja na sve strane. Morska voda postaje krvava, a i ljudi koji kolju kitove su krvavi od glave do pete.

Lešine kitova zatim unose unutra, a meso i salo kitova jedu živo ili ga prže i suvo sole.

Ulov se deli među lovcima i meštanima po lokalnim propisima, kako bi se izbegle svađe oko plena.

kit
Izvor: YouTube

Proteklih godina, grindadrap su ometali aktivisti "Morskog pastira", koji su se umešali u lov i štitili kitove, što je izazvalo sukobe meštana i policije.

Farska Ostrva su jedna od tri konstitutivne države Kraljevine Danske sa visokim stepenom autonomije.

Danska je prošle godine uvela vize koje su otežale pristup zaštitnicima životinja, koji su dolazili svojim brodovima.

"Morski pastir" je zato promenio taktiku, pa sada poziva na bojkot lososa sa Farskih Ostrva. Izvoz lososa je veoma unosan posao na severnim ostrvima.

"Kompanije uzgajaju losose u istim vodama u kojima se ubijaju pilot kitovi i delfini i zato smo ove godine pokrenuli kampanju 'Operacija krvavi fjordovi'", navela je na svojoj Facebook stranici ta grupa za zaštitu životinja sa sedištem u Amsterdamu.

"Koljači delfina sa Farskih ostrva imaju punu podršku danske vlade, policije i mornarice, pa iako smo gotovo fizički onemogućeni da delujemo ovog leta, ipak možemo da delujemo legalnim i ekonomskim kanalima uz poruku da jedenje farskih lososa znači ubijanje i jedenje pilot kitova", navodi se u saopštenju "Morskog pastira".

Farani, međutim, ne nameravaju da prekinu svoju tradiciju u kojoj ne vide ništa loše i koja je najverovatnije uspostavljena pre 1.000 godina, kada su ostrva naseljena.

Pedantni ostrvljani su u prethodnih 500 godina pažljivo beležili sve podatke o klanju kitova, pa se tako pouzdano zna da su tokom pet vekova ubijene desetine hiljada kitova.

"Lov na kitove je sastavni deo života na Farskim Ostrvima i meso i mast pilot kitova je cenjena hrana u domaćinstvima širom ostrva. Lov na kitove na Farskim Ostrvima se sprovodi u skladu sa međunarodnim zakonima i svetski priznatim principima održivog razvoja", rekao je Pal Nolso, portparol vlasti ostrva.

"Ilegalne i potencijano opasne akcije koje sprovode aktivisti 'Morskog pastira' u kombinaciji sa pokušajima širenja namerno iskrivljenih informacija su zaštitni znak te grupe aktivista", istakao je portparol.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE