• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Radnike koji rade na crno brisati sa Biroa"

Autor mondo.ba

Najviše rada na crno pokriva se preko radnika koji su na birou, jer postoji sprega između određenih radnika i poslodavaca, kaže Saša Trivić, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.

 On predlaže da se sa evidencije Zavoda za zapošljavanje RS brišu radnici za koje se utvrdi da rade neprijavljeni, piše Euroblic.

"Radnici pristaju da rade na crno i dobijaju platu na ruke, odnosno veći iznos nego kada bi bili prijavljeni, a s druge strane preko biroa ostvaruju zdravstvenu zaštitu", kaže Trivić.

On kaže da ovakvi slučajevi predstavljaju nelojalnu konkurenciju poslodavcima koji rade legalno.

"Mi plaćamo zdravstveno osiguranje za te radnike, a to se na kraju zloupotrebljava",  kaže Trivić.

On kaže da radnici preko biroa treba da imaju samo osnovni paket zdravstvene zaštite, a oni koji rade da imaju veći paket.

"Tada bi više motivisali radnike da insistiraju da budu zdravstveno osigurani odnosno prijavljeni, a ovako im je isplatnije da rade na crno", kaže Trivić.

U Uniji ističu da prema procjenama 35 odsto zaposlenih u RS nije prijavljeno, a glavni uzrok rada na crno su visoke stope oporezivanja rada.

"Na neto platu od 1.000 KM se plaća 625 KM doprinosa plus četiri KM poreza na solidarnost", kaže Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca RS.

Poslodavci traže da se porezi i doprinosi na plate vrate na nivo od prije ekonomske krize odnosno da se smanje za najmanje 5,8 odsto, dok u Vladi RS odgovaraju da smanjenje ne može biti veće od 1,4 odsto.

Privreda izdržava društvo

Radovan Pazurević direktor fabrike obuće Sanino iz Dervente ističe da stanje u privredi zbog visokih nameta na rad postaje neodrživo.

"Treba imati u vidu da od 80.000 zaposlenih u realnom sektoru živi 250.000 radnika koji rade u uslužnim djelatnostima ili u javnom sektoru", kaže Pazurević.

Još iz INFO

Komentari 4

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Pero

Kad radiš tako legalno, kako isplaćuješ dio plate na ruke

Banjaluka

@Pero tako je brate znam dosta firmi u bl koji tako rade,moj prijatelj radi u mesnici kod laze ,ljidi pocrkase radeci a lazo njima uplacuje 410 km ma banku a sve ostalo ide na crno,brate zao mi momaka ,a svako ko zna mesare njegove zna kakvi su momci vrijedni ma ljudi su savrseni rade kao sat. I to se nezna postovati ,ali i lazo po stare dane se baca u politiku , sta je ovo vise doslo....

Maca

Drzava ne moze da natjera poslodavce da prijave radnike pa ce nekoga uhvatiti a neko ce i dalje muvati na crno.Tako je isto i sa obrtom.Neko je prijavio radnju a neko radi a ne placa porez.To je slucaj i sa TV preplatom i mnogim drugim.Sramota da se ne moze donijeti zakon kojim bi se ove bitne stvari regulisale.

Petar

Radnik koji nema posla a sa biroa ga nikada ne zovu niti mu traže posao mora od nečega da hrani porodicu. Ako zatraži od gazde/poslodavca da ga prijavi dobiće otkaz odmah. Pa onda nek gleda šta će. Treba poslodavca kpji krši zakon u zatvor. A biro da traži poslove po prijavama poslodavaca i djelatnosti, i da im nudi radnike te struke. A ne da kao sada samo vodi evidenciju i povećava broj radnica koje skrštenih ruku sjede za šalterima. Čuj bezobrazluka, niko od nadleznih kontrolnih organa ne radi svoj posao pa je najbolje da za sve bude kriv radnik. Jest mu rešenje,... Najbolje radnika na robiju na državni stan i hranu, ali svaki dan porodici da se šalju 3 obroka makar zatvorska, jer sa ovakvim poslodavcem odosmo u pravo robovlasnistvo.

MONDO REPORTAŽE