Sela Tišina i Grebnice, na samo tri kilometra od Šamca, kriju neke od posljednjih močvara na sjeveru BiH koje su zbog svojih prirodnih vrijednosti privukle pažnju istraživača, naučnika i javnih institucija.
Kako navodi Društvo za istraživanje i zaštitu biodiverziteta, kompleksi bara Mala Tišina, Velika Tišina i Odmut nalaze se na desnoj obali Save, povezani su kanalima i predstavljaju mozaik močvara, vlažnih livada, tršćaka, plavnih šuma i poljoprivrednih površina.
S obzirom na to da su danas ograničene na male površine i predstavljaju prirodnu rijetkost, močvare u BiH predstavljaju najugroženije ekosisteme.
Isušivanje radi dobijanja poljoprivrednog zemljišta, regulacija riječnih tokova, zagađenje pesticidima i otpadom, prekomjerna sječa i krčenje, širenje stranih invazivnih vrsta i krivolov - samo su neki od faktora koji svakodnevno dovode do uništavanja močvarnih staništa.
Sav živi svijet Tišine i Odmuta ugrožen je, jer bare više ne kominiciraju sa rijekom Savom, nema dotoka podzemnih voda zbog dugogodišnjeg taloženja i nakupljanja mulja na dnu i, posebno, na takozvanim "vrelima" koja su prihranjivala bare podzemnom vodom.
Kanali su često nedovoljno održavani i voda ne prolazi kroz bare kao što je to bio prije slučaj.
U sklopu projekta "Inventarizacija i uspostavljanje monitoringa biodiverziteta, sa ciljem zaštite bare Tišina u plavnom području rijeke Save", koji realizuje udruženje DIZB iz Banjaluke, a podržava njemačka Fondacija "Evronatur", sprovodi se istraživačka ekspedicija na barama Tišina i Odmut tokom 2016. godine.
Ova istraživanja imaju za cilj popis svih vrsta i drugih prirodnih vrijednosti, njihovo vrednovanje i korišćenje podataka za planiranje i sprovođenje zaštite ovih lokaliteta.