Narodna skupština RS usvojila je danas zaključke na posebnoj sjednici na kojoj je raspravljano o zahtjevu za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.
Kako je saopšteno iz NSRS na 22. posebnoj sjednici, sa 46 glasova za i 23 uzdržana usvojena je Informacija o zahtjevu za reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije i Crne Gore.
Usvojeno je ukupno 12 zaključaka. Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Radovan Višković rekao je u završnoj riječi da od predloženih 12 zaključaka nije usaglašen jedan.
Ovaj zaključak glasi:
„NSRS poziva sve predstavnike RS u zajedničkim institucijama da iskoriste pravna i politička sredstva u cilju onemogućavanja donošenja bilo kakvih odluka na nivou BIH, sve dok se ne riješe vitalna pitanja Republike Srpske, kao što su akta u vezi sa Sudom i Tužilaštvom BiH, rješavanje pitanja imovine i druga pitanja“
U prvom zaključku „NSRS odbacuje i oštro osuđuje odluku bošnjačkog političkog rukovodstva u BiH da pokrene reviziju presude pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, koja je donesena protiv volje drugih konstitutivnih naroda u BIH“.
"Smatramo da ova odluka predstavlja najdirektnije kršenje Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma", navedeno je.
Nadalje, NSRS smatra da ovakav način donošenje odluka, „navodno u ime BiH, kojim se služe bošnjački predstavnici, a bez poštivanja dejtonskih procedura i bez učešća konstitutivnih naroda, zahtijeva hitno i jasno reagovanje međunarodne zajednice, odnosno zemalja garanata Dejtonskog sporazuma“.
U trećem zaključku se navodi da NSRS smatra da se zbog „navedenog djelovanja bošnjačkog političkog rukovodstva još jednom potvrdila neophodnost da je za odluke od vitalnog interesa za RS i srpski narod, potrebno dobiti saglasnost institucija i organa RS.“
Takođe, NSRS je apelovala na sve političke aktere u RS da „o svim pitanjima od posebnog značaja za RS pokažu neophodno jedinstvo, ozbiljnost i odgovornost prema RS“.
Navodi se i da parlament RS „čvrsto stoji na odbrani pozicije odbrane slova Dejtonskog sporazuma i prava koja RS po tome pripadaju“.
"NSRS ukazuje na neophodnost donošenja akta o Ustavnom sudu BiH i pokretanju parlamentarne procedure koja bi omogućila odlazak stranih sudija," stoji u još jednom od zaključaka koji je danas usvojen.
Zadužena je i Vlada RS da u saradnji sa predstavnicima RS na bh. nivou, a u cilju jačanja evropskog puta, pripreme odgovor RS na sva trenutna pitanja koji će biti upućena svim relevantnim međunarodnim institucijama.
"NSRS odbacuje praksu jednostranog odlučivanja i uzurpaciju zajedničkih organa BiH," istaknuto je.
Skupština RS smatra da je član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović prekršio Ustav BiH i traže pokretanje krivične odgovornosti protiv svih koji su učestvovali u pokretanju revizije.
Zatraženo je od institucija na nivou BiH i FBiH da ispune sve mjere iz pisma namjere prema MMF-u, a ocijenjeno je i da je na putu ka EU „neopravdano dalje postojanje visokog predstavnika u BiH“ i traže ukidanje ove institucije.
O ovim zaključcima nisu glasali poslanici Kluba „Domovina“ koji su nedugo nakon početka današnjeg zasjedanja napustili NSRS nezadovoljni što se ova tačka uopšte našla na sjednici i poručili da ih ne zanima kakve će „jednonacionalne zaključke donijeti“, te da oni za njih neće biti obavezujući.
Posebna sjednica NSRS održana je danas u Banjaluci sa samo jednom tačkom dnevnog reda - Informacija o zahtjevu za reviziju presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.
Zakazana je na zahtjev poslaničkih klubova u parlamentu Srpske, a odmah na početku je istaknuto da je sazvana zbog „vaninstitucionalnog djelovanja i postupanja“ bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.
Sjednici su prisustvovali predsjednik RS Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, predsjednik Ustavnog suda RS Džerad Selman, generalni konzul Srbije u BiH Vladimir Nikolić, premijerka Željka Cvijanović kao i predstavnici iz RS u vlasti na bh. nivou.Pogledajte fotogaleriju sa zasjedanja NSRS:
Domovina kritikovala Ivanića
Poslanik Mihnet Okić je istakao da današnja rasprava o podnošenju zahtjeva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid, nije ni trebalo da se nađe na dnevnom redu.
"Ovo je 22. posebna sjednica NSRS, što je duplo više od redovnih, što samo govori o složenosti situacije u ovom entitetu. Kako se situacija dalje razvija, ovaj entitet će postati entitet sa posebnim potrebama," kazao je Okić.
Posebno se osvrnuo na današnji govor i stav predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića.
"Pod čijom zastavom plovi predsjedavajući Predsjedništva BiH. Upozorili smo ga da je na ovu poziciju izabran glasovima i druga dva konstitutivna naroda i da je i njihovim glasovima ostvario legitimitet. Ispostavilo se da je to naša najveća greška," kazao je Okić.
Poslanik Nedim Čivić je takođe kritikovao Ivanićev stav.
"Vjerovali smo vam. Da ste spremni da rasčistite sa režimom i politikom devedesetih. Danas vidimo da nije bilo te spremnosti," naglasio je Čivić.