Prvi kotlovi nove banjalučke Eko-toplane trebalo bi da budu pušteni u probni rad oko 15. novembra, a ona treba da preuzme grijanje 31. decembra, potvrdio je gradonačelnik Igor Radojičić.
"Stara Toplana ostaće u nekom stanju hibernacije, jer će nova toplana koristiti dio njenih kapaciteta, od vode i bunara pa do dijela mreže dvije rejonske toplane. Dio radnika preuzima nova toplana, a dio će biti tehnološki višak koji će biti zbrinjavan na zakonski način", rekao je Radojičić poslije vanredne sjednice gradske skupštine.
Skupština Banjaluke podržala je danas odluke koje se odnose na refinansiranje dugova stare "Toplane" kroz emisiju obveznica u iznosu do 8,5 miliona KM i na aranžman Grada sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj za zatvaranje finansijske konstrukcije za izgradnju "Eko-toplane".
Odbornici nisu bili protiv ovih poteza gradske administracije, ali je njih 5 bilo suzdržano. Diskusiju su započeli odbornici Kluba "Sloboda" koji su naglasili da su se sa stanjem na terenu upoznali juče obilazeći i gradilište nove „Eko Toplane“, kao i staru Toplanu. Istakli su da su podržavali nastojanja uprave da riješi ovaj problem, ali da su se uvidom u stanje na terenu pojavile neke nedoumice, te da imaju sumnju kada je u pitanju realizacija aranžmana sa EBRD-om.
Radojičić je istakao da je aranžman sa EBRD-om veoma povoljan, te da je i to reputaciono za grad izvanredna stvar jer predstavlja međunarodnu procjenu i potvrdu ispravnosti projekta izgradnje nove toplane.
"Dugo su trajali pregovori sa EBRD-om i njihovo odobrenje prije nekoliko dana, i to direktno gradu, predstavlja potvrdu ispravnosti projekta. Radili su sve detaljne analize i onda odobrili aranžman kojim se zaokružuje naša investicija u 'Eko-toplanu' od 15 miliona KM i do milion KM u obrtna sredstva", rekao je Radojičić.
Radojičić je naglasio da je sadašnje grijanje jako loše i da imamo situaciju da aktuelna Toplana, koja koristi mazut i sa više od 80 miliona KM duga, nije više sposobna da sama radi, ni da se zaduži, a ni da nabavlja energent.