Tri osobe su povrijeđene sinoć kada je Banjaluku pogodio vjetar koji je duvao brzinom od 116 km/h, što je najjači vjetar ikada zabilježen u gradu na Vrbasu.
Izvor: Vedran Ševčuk/MONDO
U olujnom nevremenu koje je zadesilo Banjaluku troje građana je povrijeđeno, oštećeno je više od sto privatnih i javnih objekata, oko 60 automobila, na desetine stabala je porušeno, oštećeno je i više saobraćajnih znakova i razne druge komunalne opreme. Potvrdio je ovo gradonačelnik Igor Radojičić poslije današnje sjednice Gradskog štaba za vanredne situacije.
On je istakao kako se saobraćaj u gradu odvija nesmetano iako je tokom noći i jutra bilo povremenih prekida zbog uklanjanja drveća. Gradske službe su od juče bile angažovane na otklanjanju posljedica nastalih usljed olujnog vjetra, a evidentirana je šteta na privatnim i javnim objektima i komunalnoj infrastrukuturi, ali, srećom, nije bilo ozbiljnijih posljedica po građane.
Na sjednici Gradskog štaba je rečeno da se i dalje prikupljaju podaci o štetama, kao i da dio oštećena nije ni prijavljen već su vlasnici sami počeli sa popravkama. Od većih objekata oštećena je je zgrada u Ulici Cara Lazara, krov na Studentskom domu, biblioteci za slijepa i slabovidna lica, a zabilježena su i manja oštećenja na nekolio vrtića, ambulanti, škola i drugo.
"Najveći problem su oštećenja krovova na nekoliko stambenih zgrada gdje je Grad intervenisao na uklanjanju preostalih dijelova koji predstavljaju prijetnju po stanare i prolaznike. Odsjek za civilnu zaštitu će vidjeti kako i na koji način da se interventno pomogne na tim zgradama i da se obezbijedi njihovo privremeno prekrivanje jer su narednih dana najavljene padavine.Temeljna rekonstrukcija ovih objekata odnosno krovova, u sladu sa zakonom, u nadležnosti je njihovih vlasnika", rekao je gradonačelnik Igor Radojičić.
On je istakao kako je oluja bila toliko jaka da nisu samo porušena oštećena stabla već je veći broj bio izvaljen iz korijena.
"Sada nam predstoji da se naše službe dodatno angažuju na uklanjanju porušenog drveća, rasutog smeća i svega onoga što se poslije ovog nevremena nalazi na ulicama. Gradski štab će i dalje pratiti situaciju zajedno sa drugim službama, a građani po potrebi mogu da se obraćaju Odsjeku za civilnu zaštitu i Komunalnoj popliciji", rekao je gradonačelnik.
Radojičić je pozvao građane da prate upozorenja nadležnih službi u vezi sa evenutalnim vremenskim nepogodama i na vrijeme se pripreme za takve situacije, jer iskustva pokazuju da imamo sve eketremnije vremenske uslove.
"Još 8. decembra od strane Hidrometerološkog zavoda i našeg Odsjeka za civinu zaštitu je izdato upozorenje na nadolazeće vremenske neprilike, koje je ponoveljno 11. decembra", podsjetio je on.
Meteorolozi su sinoć u Banjaluci izmjerili udare vjetra od 116 km/h, odnosno 32,4 metra u sekundi, potvrđeno je Mondu u Republičkom hidrometeorološkom zavodu.
"Sinoć je Banjaluku pogodila jaka oluja za žestokim udarima. Vjetar će i tokom dana da bude jak, ali će popodne da se smanje udari", kažu u RHMZ.
Najjači vjetar do sada zabilježen u Banjaluci duvao je u februaru prošle godine kada su izmjereni udari brzine 30 metara u sekundi. U nastavku pogledajte fotografije i video snimke, te reakcije građana na oluju koja je poharala grad:
-
Izvor: Mondo.ba
Izvor: mondo.ba
Neki naši sugrađani preuzeli su stvari u svoje ruke:
Brojne Banjalučane jutros na putu do posla je neprijatno iznenadio prizor na ulicama...
Neki su građanima sugerisali kako da se ponašaju o ovakvim situacijama:
Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.
Slanje komentara nije uspjelo.
Nevalidna CAPTCHA
Batman
Nije bas upozoreno na ovako jak vjetar udari preko 100 km/ h i nije proglasen crveni meteoalarm.A sta bi bilo da se ovo desilo po danu, djeca idu u skolu... nije se prognozirao ovako jak vjetar.
0
0
Emy
Priroda vraca udarac za nenormalno ponasanje ljudi!