• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Parkom prirode protiv nuklearnog otpada

Autori mondo.ba Autori Brankica Spasenić

Republika Srpska proglasiće područje parka prirode na teritoriji četiri opštine, u nadi da će dodjela takvog statusa biti snažan argument protiv izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori.

 Nuklearni otpad na granici BiH Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Hrvatska je nedavno odbila prijedlog Slovenije o izgradnji zajedničkog odlagališta, te se špekuliše da je sada gotovo izvjesno će ovaj problem hrvatska strana sama rješavati na spomenutoj lokaciji u opštini Dvor na Uni, uz samo granicu sa RS, odnosno BiH. Ukoliko Hrvatska zaista nastavi insistirati da na taj način riješi sporno pitanje, iz Vlade RS najavljuju i mogućnost pokretanje arbitražnog procesa i spora pred međunarodnim sudovima. 

Prema ocjeni nadležnih republičkih, ali i državnih organa, cijeli proces koji Hrvatska vodi u vezi sa izgradnjom opasnog odlagališta je potpuno netransparentan, a svi njihovi upiti ostaju bez odgovora.

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS ne odustaje od borbe da sačuva ovaj prostor, te je u posljednje tri godine preduzeto niz aktivnosti. Posljednje su zaštita ovog područja koja je planirana izmjenama i dopunama Prostornog plana RS do 2025. godine.

"Zbog identifikovanih prirodnih vrijednosti, ali i zbog problema izgradnje odlagališta radioaktivnog i istrošenog nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, mi smo pokrenuli postupak proglašenja parka prirode na područjima opština Novi Grad, Krupa na Uni, Kozarska Dubica i Kostajnica", potvrdili su nam u resornom ministarstvu.

Oni podvlače da od vlasti u Hrvatskoj nemaju nikakvih zvaničnih odgovora na upite i inicijative koje dolaze iz Republike Srpske i BiH. 

"Sva naša saznanja su dobijena posrednim putem, iz medija i redovnim praćenjem portala hrvatskih institucija. Ovakav stav Hrvatske nije u skladu sa dobrosusjedskim odnosima, ali ni sa obavezama koje su preuzeli na sastanku održanom u maju 2016, kada je rečeno da ćemo biti o svemu obavještavani", ocijenili su za Mondo u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.

Iz Državne regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu bezbjednost BiH (DRARNS) potvrđuju da sa hrvatske strane nailaze na "zid šutnje".

"Ništa nismo dobili iz Hrvatske preko Ministarstva spoljnih poslova BiH niti direktno od bilo koje institucije Hrvatske. Dosadašnji proces smatramo veoma netransparetnim. Veoma smo zabrinuti, jer kao državno regulatorno tijelo, nismo uključivani u dosadašnje aktivnosti od strane Hrvatske, a kako to zahtijevaju međunarodne konvencije", kazao je za Mondo direktor DRARNS-a Marinko Zeljko.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE