Izraelski parlament Kneset usvojio je rano jutros kontroverzni zakon koji zvanično definiše tu državu kao nacionalnu domovinu jevrejskog naroda.
Uz to u zakonu se definiše da "realizacija prava na nacionalno samoopredeljenje u Izraelu važi samo za jevrejski narod".
Šezdeset dva poslanika je glasalo za taj zakon, a 55 je bilo protiv, navode izraelski mediji.
Zakon takođe uključuje klauzulu da je "ujedinjeni Jerusalim" glavni grad Izraela, a da je hebrejski zvanični jezik.
U zakonu se navodi i da "država smatra razvoj jevrejskih naselja nacionalnom vrednošću i da će delovati da ohrabri i promoviše njihovo osnivanje i konsolidaciju".
Zakon za koji kritičari kažu da potiskuje manjine na margine usvojen je nakon žučne debate koja je počela juče popodne i trajala više od osam sati.
Odmah nakon toga poslanici Arapi, koji predstavljaju petinu stanovništva, su pocepali kopije zakona u znak protesta, pa su isterani su iz sale.
"Izrael je objavio da nas ne želi ovde", saopštio je poslanik Ajman Odeh vođa partije Zajedničke liste, dodavši da je Izrael "usvojio zakon o jevrejskoj nadmoći i rekao da ćemo mi uvek biti građani drugog reda."
On je mahao crnom zastavom u znak protivljenja.
Novi sukobi u Palestini: Šok bombe, nove žrtve
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu je odmah posle usvajanja zakona ocenio je da je to ; "određujući trenutak" i naglasio : "Neka dugo živi država Izrael".
"Sto dvadeset dve godine nakon što je Hercl predstavio svoju viziju ovim zakonom mi određujemo osnivački princip naše egzistencije. Izrael je nacionalna država jevrejskog naroda i poštuje prava svih svojih građana", rekao je Netanjahu misleći na osnivača cionizma Teodora Hercla.
U zakonu se arapski jezik, umesto zvaničnog kao do sada, definiše kao jezik koji ima "specijalni značaj", navodi Asošiejted pres.