• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dodik: "Oluja" akcija etničkog čišćenja Srba

Autor SRNA

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je večeras da je hrvatska vojno-policijska akcija "Oluja" zločinački poduhvat sproveden s ciljem uništenja Srba za koji niko nije odgovarao.

Dodik je ocijenio da je stradanje Srba u "Oluji" bilo "olujno", da su čitave porodice nestale, stradale su žene, djece i civili, a da pravda još nije zadovoljena.

Obraćajući se prisutnim u Bačkoj Palanci na centralnoj manifestaciji Dana sjećanja na ubijene i prognane Srbe u "Oluji", Dodik je istakao da je etničko čišćenje Srba u ovoj vojnoj akciji omogućeno uz asistenciju Zapada i velike i moćne mašinerije NATO-a, koji je dao "zeleno svjetlo" hrvatskoj vojsci i omogućio da se desi najstrašnije etničko čišćenje.

"Nema pravde tamo gdje zločinac dijeli pravdu, iako mi Srbi u svojoj naivnosti mislimo da je to moguće", rekao je Dodik.

Dodik je podsjetio da su "uz intervenciju" u Haškom tribunalu oslobođeni hrvatski generali Ante Gotovina i Mladen Markač, te da je ostala samo prvostepena presuda da je "Oluja" zločinački poduhvat učinjen da bi se Srbi očistili sa tog prostora.

Predsjednik Srpske je istakao da traži uvijek u sebi snagu da razumije ono što se desilo srpskom narodu koji je stradao, ne samo u "Oluji" već i ranije u 20. vijeku kada je nestalo pola populacije.

"Naš narod je stradao zato što su njegove komšije tragale za svojim nezavršenim identitetom", poručio je Dodik i dodao da su ustaše i NDH, kroz svoj državni projekat, ubijali Srbe i formirali čak i logor za djecu u kojoj su ubijana i pokrštavana.

Predsjednik Srpske je podsjetio da su Srbe tjerali u Jasenovac, Jadovno, Pag, ubijali na Garavici u Šušnjarima, Staroj Gradišci i Brodu na Drini.

On se zahvalio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću što je svojim autoritetom pokrenuo obilježavanje Dana sjećanja na ubijene i prognane Srbe u "Oluji", jer je do prije pet godina izgledalo da je sve prepušteno zaboravu.

Predsjednik Srpske je poručio da treba osmisliti nacionalnu i državnu politiku ujedinjena i okupljanja Srba i da je uvjeren da će Srbi u ovom vijeku naći snagu da objedine svoje državne prostore.

Dodik je rekao da se svijet danas promijenio i da djeluje da bi Srbi mogli sa više prava da traže svoja prava, grade svoj nacionalni i državni identitet oličen u Srbiji i Republici Srpskoj kao državama.

"Da gradimo svoj nacionalni i državni identitet i kroz Srpsku pravoslavnu crkvu i našu vjeru, slavu, pismo i jezik. Danas se moramo okupiti, jer ovoj generaciji i političkom rukovodstvu pripada da osmisle nacionalnu i državnu politiku u ovom vijeku i da to bude politika ujedinjenja i okupljanja, a ne politika razdvajanja", rekao je Dodik.

On je izrazio uvjerenje da će Srbi u ovom vijeku naći snagu da objedine svoje državne prostore, riješe probleme koji su pred Srbijom kao državom, da se okupe oko ideje da se obezbijedi pravično rješenje za pitanje Kosmeta.

Dodik je zamolio Vučića da u onome što radi uloži svu moguću energiju i zaštiti i Srbe u Republici Srpskoj.

"Mi volimo Srbiju, doživljavamo je svojom zemljom. Mi Republiku Srpsku i Srbiju vidimo kao jedinstven prostor, državni i politički. Vjerujem da na to imamo pravo, da u to vjerujemo, da imamo pravo da se i oko toga ne složimo, ali nemamo pravo da izgubimo snagu Srpske, srpskog naroda, da izgubimo snagu Srbije", rekao je Dodik.

Predsjednik Srpske je zahvalio Srbiji što je bila utočište za svakog Srbina ma gdje bio i što je to i danas, dodajući da je Srbija identitet svih Srba van matice.

"Srbija je jasno bila garancija i onda kada je bilo potrebno da naš narod ovdje nađe sigurno utočište. Srbija je izgledala kao dalek, ali dostižan cilj i spas za mnoge", rekao je Dodik.

On je naveo da Srbi danas gledaju u Srbiju i da srpski narod, iako je stradao, ima dvije važne stvari u svom nacionalnom, političkom i državnom smislu - jaku i moćnu Srbiju i Republiku Srpsku.

Dodik je naveo da je sloboda Srba uvijek zavisila i bila sigurna samo gdje su Srbi imali državu.

"Zato mi danas Republiku Srpsku živimo kao državu srpskog naroda", rekao je Dodik, navodeći da su danas Srbi svjesni ogromne političke, državne, nacionalne i narodne zablude koja se zvala Jugoslavija.

On je rekao da Republika Srpska nema pravo ni na jednu istorijsku, nacionalnu, državnu i narodnu zabludu.

"Zato smo okrenuti Republici Srpskoj, a ne nekim nametnutim identitetima koje žele da nam obezbijede, da prišiju etikete da smo Bosanci, da pričamo bosanski, da nam se tako zove jezik i pismo. Mi to nismo. Mi smo Srbi. Želimo mir i slobodu, želimo da živimo sa drugima. Ne želimo da uzmemo ništa od drugih, ali smo spremni da branimo ono što je Republika Srpska", istakao je Dodik.

Napominjući da se sutra u Hrvatskoj slavi "Oluja", Dodik je rekao da mu je za utjehu to što negdje na kraju svoje duše može da nađe nešto što mu daje ne samo snagu, nego mali cinizam da kaže da će sutra Hrvati stajati mirno pred himnom koju je napisao Srbin, čiji je grob u Novom Sadu.

Prema podacima Komesarijata za izbjeglice Srbije, u "Oluji" je protjerano 250.000 Srba iz Republike Srpske Krajine, 1.856 je ubijeno, a 836 vode se kao nestali.

Akcija "Oluja" je najveće i jedno od najsurovijih etničkih čišćenja na području bivše Jugoslavije tokom devedesetih godina prošlog vijeka.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE