Bivši komandant Vojske RS Ratko Mladić, nepravosnažno osuđen za genocid i druge zločine u BiH, zatražio od suda u Hagu da ga pusti na privremenu slobodu, kako bi obišao grobove rođaka i ćerke, za koju je tvrdio da je "ubijena".
"U mojim godinama i u mom zdravstenom stanju, mogućnost da im budem na pomenima" ograničena je jer "sat otkucava", rekao je Mladić na konferenciji o stanju u postupku, čitajući sa lista papira.
"Navršava se 25 godina od smrti moje ćerke Ane, koja je ubijena kad je imala 23 godine", kazao je Mladić.
Prema istrazi koja je tada obavljena, Ana Mladić je 1993. počinila samoubistvo u Beogradu.
Mladić je rekao i da mu je majka "preminula 2003" i da se nije oprostio s njom, niti joj otišao na grob u istočnom Sarajevu. Nabrojao je i druge rođake na čijim grobovima nije bio.
Obraćajući se sudiji Priski Nijambe Mladić je izrazio nadu da će sud njegov zahtijev razmotriti "s humanošću i saosjećanjem".
Na današnjem kratkom zasjedanju govorio je i Mladićev branilac Dragan Ivetić, ali iza zatvorenih vrata.
Na javnoj sednici nisu pominjani drugi detalji o žalbenom postupku u ovom predmetu, koji je u toku.
Generala Mladića (77), Haški tribunal je nepravosnažno osudio na doživotni zatvor. Proglasio ga je krivim za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika UN za taoce, 1991-95.
Na tu prvostepenu presudu, žalbu su uložili i Mladićeva odbrana i haško tužilaštvo, koje traži da on bude osuđen i za genocid u još šest bosanskih opština. Po toj tački optužnice, Mladić je prvostepenom presudom bio oslobođen.
Poslije ulaganja žalbi i razmjene pisanih argumenata, Mladićeva odbrana i haško tužilaštvo u dogledno vrijeme trebalo bi da žalbe i usmeno obrazlože pred sudijama.
Termin žalbene rasprave još nije određen.
General Mladić je u pritvoru u Sheveningenu od ljeta 2011. kada je bio uhapšen u Srbiji.