• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Raspisan tender za aerodrom u Trebinju: Kompleks bi trebao da obuhvata oko 282 hektara

Autor Dušan Volaš

Preduzeće Aerodromi Srbije raspisalo je tender za izradu planske i projektno - tehničke dokumentacije za gradnju Aerodroma Trebinje, zajednički projekat Srbije i Republike Sprske.

 Aerodrom Trebinje Srbija Republika Srpska gradnja tender Izvor: Mondo/Željko Svitlica

Prema projektnom zadatku, lokacija planiranog Aerodroma Trebinje je oko 14 km zapadno od centra grada Trebinja, u blizini mjesta Taleža.

Nadmorska visina referentne tačke aerodroma je oko 266 m, a kompleks aerodroma trebalo bi da obuhvata oko 282 ha, bez pristupnih saobraćajnica.

Gradnja Aerodroma Trebinje je zajednički projekat Srbije i Republike Sprske, a finansijer će biti Srbija, koja će i gazdovati aerodromom. Vrijednost projekta je oko 50 miliona evra.

Ranije je najavljeno da bi prvi avioni sa aerodroma u Trebinju mogli da polete krajem 2021. godine, kada bi od Beograda do Trebinja moglo da se stigne za oko 40 minuta.

Kompleks aerodroma trebalo bi da obuhvata oko 282 hektara, bez pristupnih saobraćajnica.

U tenderskoj dokumentaciji je navedeno da su objekti niskogradnje koje je potrebno planirati, projektovati i izgraditi na aerodromu poletno-sletna staza, staze za vožnju, platforme, helidrom, tehničke platforme za aerodromsku opremu, servisne sabraćajnice, perimetarski put i druge interne saobraćajnice, spasilačko-vatrogasni poligon, parking za posetice i zaposlene na aerodromu, kao i pristupne saobraćajnice i parterno uređenje.

Što se tiče objekata visokogradnje, gradiće se terminalna zgrada, toranj kontrole letenja, vatrogasna stanica, kargo terminal, skladište goriva sa pretakačkom i pumpnom stanicom, garaža za smeštaj aerodromske opreme i sredstava, terminal poslovne avijacije, hangar za vazduhoplove poslovne avijacije, ograda perimetra aerodroma i pomoćni objekti.

Projektant će investitoru ponuditi jedno od dva rješenja za dužinu poletno-sletne staze - 3.000 m ili 3.500 m, a njena planirana širina je 45 metara.

Terminalna zgrada je planirana za 1.100 putnika u vršnom satu (550 u dolasku i 550 u odlasku), dok će čekaonica za poslovne putnike imati svoj poseban gejt i biće kapaciteta minimalno 20 putnika.

U drugoj fazi izgradnje aerodroma planiran je i terminal poslovne avijacije kapaciteta za istovremenu opslugu minimalno četiri leta vazduhoplova kodnog slova B, koji će se graditi, kao i hangar za vazduhoplove poslovne avijacije kapaciteta za istovremeni smještaj minimalno tri vazduhoplova kodnog slova B.

Takođe u drugoj fazi izgradnje aerodroma gradiće se i helidrom, pored platforme generalne avijacije i terminala poslovne avijacije, a biće namijenjen za potrebe hitnog medicinskog transporta, traganje i spasavanje i poslovne letove. 

U tenderu se navodi da prognozirani broj avio operacija od 2023. do 2037. iznosi 53.728 letova aviona veličine do Erbasovog modela A321 (najveći uskotrupni).

Dodaje se da objekti niskogradnje i visokogradnje na aerodromu treba da budu opremljeni odgovarajućim elektro-energetskim, protiv-požarnim, informacionim, telekomunikacionim, vodovodnim i kanalizacionim sistemima, kao i sistemima za klimatizaciju, grejanje i hlađenje, zatim rasvjetom i sistemom svjetlosnog obilježavanja, radio-navigacionim i meteorološkim sistemima, sistemima za kontrolu pristupa, daljinsko upravljanje i nadzor, trakastim transporterima i drugim specijalizovanim sistemima neophodnim za funkcionisanje civilnog vazdušnog saobraćaja na Aerodromu Trebinje.

Ponude se mogu poslati do 17. maja u 12 časova, a otvaranje dokumentacije je pola sata kasnije u sjedištu preduzeća Aerodromi Srbije u Nišu.

Tanjug

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE