• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prozvođači peleta traže dozvolu za izvoz: Skladišta puna, nema domaće potražnje

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Proizvođači peleta u Republici Srpskoj nezadovoljni su odlukama Savjeta ministara BiH o zabrani izvoza ove sirovine, i uprkos smanjenim cijenama, kako kažu, njihova skladišta su puna, a dostavna vozila im stoje.

 Cijena peleta Izvor: Shutterstock

Rečeno je ovo nakon sastanka predstavnika Područne privredne komore Banjaluka sa proizvođačima.

Goran Račić, predsjednik Područne Privredne komore RS, istakao je da su na sastanku sa proizvođačima analizirali situaciju vezano za tržište peleta u BiH nakon odluke Savjeta ministara BiH za donošenje odluke o zabrani izvoza ove sirovine.

"Konstatovali smo da je snabdjevenost tržišta u Republici Srpskoj zadovoljavajuća i da postoje adekvatne zalihe koje mogu da podmire zalihe građana po cijeni koja je dogovorena od 480 plus PDV. Iduće sedmice ćemo imati sastnake sa institucijama da se ukine zabrana izvoza ili da budu uvedene kvote. To su rješenja koja bi pomogla našim drvoprerađivačima jer jenjava i potražnja na inostranom tržištu. Želim da pozovem sve građane da kupuju pelet od proizvođača jer imaju dovoljne zalihe", naglasio je Račić, prenose Nezavisne.

Vladimir Medić, proizvođač iz Šipova, kazao je da su se složili da cijene peleta budu onakve kako je Vlada RS propisala.

"Cijena peleta i na inostranom tržištu je u padu, imamo dovoljne količine, i pozivamo građane da ih kupuju od nas, a ne od trgovina. Vrijeme je takođe učinilo svoje, mi u sedam dana možemo da snabdijemo do kraja domaće tržište i mislim da bi se odluka o zabrani trebala promijeniti. Kupci sa inostranog tržišta u decembru neće kupovati naš pelet jer su već našli druge izvore snabdijevanja", naveo je Medić.

Mihajlo Rađenović, proizvođač iz Novog Grada, naglasio je da su im uprkos smanjenoj cijeni peleta, skladišta puna, a da im vozila stoje jer domaće potražnje nema.

"Sve vrijeme smo dostavljali pelet i snabdijevali potrošače. Da ne bi lagerovali prodavali smo trgovinama i na kraju u septembru nismo mogli svima u sedam dana obezbijediti pelet. Potražnja je smanjena, naša vozila za dostavu stoje, a magacini su puni bez obzira što je cijena 480 plus PDV", rekao je Rađenović.

Povezano

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ljubiša

Ovi proizvođači peleta se prave blesavi, a nas obične potrošače prave ludim. Kažu da su skladišta puna, ali nema potražnje. Normalno da nema potražnje kad je cena peleta takva kao da ga prave od zlata. Običan svet to ne može sebi da priušti, a samo poređenja radi za jednu tonu peleta može se kupiti 4,5 prostornih metara kvalitetnih i iscepanih drva za loženje. A od tih istih drva se pravi ovaj pelet, s tim što je nabavna cena drveta za proizvodnju peleta niža od cene drveta za loženje koju plaćaju potrošači pri kupovini.

MONDO REPORTAŽE