U junu prošle Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da bi trebalo da bude formirana banka koja će biti u vlasništvu Republike Srpske, kako bi se na finansijskom tržištu izbjeglo "ucjenjivanje pojedinih banaka".
Najava predsjednika Vlade RS ponovo je aktuelna danas kada su se banke u Bosni i Hercegovini (i snjima banke u Republici Srpskoj) našle pod prijetnjom službenika američkog ministarstva finansija da bi prema njima mogao biti primijenjen neki vid sankcija (od strane institucija SAD) ukoliko nastave da opslužuju račune fizičkih i pravnih lica koja su već na listi sankcija američkih institucija.
Ovo je uzrokovalo gašenje računa sankcionisanih fizičkih licа (funkcioneri Republike Srpske), ali i pravnih lica (firmi), kao i računa Srpske demokratske stranke koja je na listi sankcija već 20 godina,kako banke ne bi bile dovedene u situaciju da im se onemogući korištenje platnih sistema koji su pod kontrolom finansijskog aparata u SAD: korespodenciju sa inostranim bankama u SWIFT sistemu.
Višković je prošle godine rekao novinarima, kako je prenijela agencija Beta, da postoje banke čiji vlasnici naređuju da ne posluju sa institucijama RS.
"Toga se moramo riješiti. Oni žele da vide ekonomski slom Republike Srpske, a jedno je sigurno da RS neće bankrotirati",rekao je Višković.
Višković je pojasnio da je Vlada RS razmatrala mogućnost da zatraži od nadležnog suda da ubrza procedure koje se odnose na stečaj "Banke Srpske", poslije čega bi se krenulo u osnivanje nove banke u vlasništvu RS, koja bi se udružila sa Investiciono-razvojnom bankom (IRB RS).
Republika Srpska je ranije u vlasništvu imala "Banku Srpske", nastalu nakon što je Vlada RS 2013. preuzela propalu "Balkan Investemnt Banku". "Banka Srpske" je 2017. godine otišla u stečaj.
(MONDO)