Kao drastičan odgovor Rusiji zbog napada na Ukrajinu, pojedine zapadne zemlje, među kojima prednjači Britanija, predlažu da se Rusija isključi iz SWIFT-a. Na to poziva i Kijev.
Riječ je o međubankarskom sistemu koji omogućava bezbjedna i brza prekogranična plaćanja. Ta opcija je na stolu, poručuju i Brisel i Vašington. Šta bi to značilo za Rusiju a šta za Zapad?
Ukoliko neko iz inostranstva treba da vam uplati novac na bankovni račun, moraćete da mu pošaljete SWIFT kod. Riječ je o šifri koja se u međunarodnim transakcijama koristi za provjeru identiteta banaka i drugih finansijskih institucija.
SWIFT kod je dio međubankarskog sistema koji omogućava da uplate iz inostranstva stignu brzo i bezbjedno – na pravi račun.
Osim što omogućava pojedinačna privatna plaćanja, ovaj sistem je osnova za međunarodno poslovanje. Koristi ga više od 11.000 finansijskih institucija širom svijeta.
Osnovan je 1973. godine pod imenom Udruženje za međunarodne međubankarske finansijske telekomunikacije (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – SWIFT), sa sjedištem u Briselu.
Gardijan prenosi da je u 2020. godini preko ove platforme samo u jednom danu obavljeno oko 38 miliona transakcija.
Zapad: Isključivanje Rusije iz SWIFT-a na stolu
Britanski ministar odbrane Ben Volis izjavio je da bi Britanija željela da Rusija bude isključena iz SWIFT-a, kako bi se onemogućilo da prima uplate za gas iz zemalja širom svijeta.
Poruka koju šalju države članice EU, ali i Sjedinjene Države, jeste da je ta opcija "na stolu".
Međutim, američki predsjednik Džozef Bajden rekao je u jučerašnjem obraćanju da u ovom trenutku nisu sve zemlje Evrope spremne na taj korak, dok francuski ministar finansija Bruno le Mer tu opciju vidi kao "posljednje sredstvo".
Razlog je to što bi ovakav potez nanio veliku štetu Rusiji, ali i zapadnim zemljama, čije kompanije, tj. banke upravo preko ovog sistema posluju sa bankama i kompanijama u Rusiji.
Portparol njemačke vlade Štefen Hebestrajt rekao je da bi isključivanje Rusije iz SWIFT-a bilo tehnički teško, te da bi imalo ogroman uticaj na transakcije Njemačke i njemačkih preduzeća u Rusiji, kao i na plaćanje energenata, prenosi Rojters.
Sličan stav, tvrdi, imaju Italija i Francuska.
Stari zahtjev u novim okolnostima
Zahtjev da se Rusija isključi iz SWIFT mreže nije novi. Pominjao se kao opcija za odgovor Zapada na zaoštravanje krize u Ukrajini 2014.
Iako je tada odluka o isključivanju Rusije iz ove platforme izostala, Moskva se okrenula jačanju nacionalnog sistema platnih kartica i sopstvenom sistemu za međunarodna plaćanja SPFS (Sistem za prenos finansijskih poruka).
Međutim, taj sistem na polju međunarodnih transakcija nije uspio da zamijeni SWIFT, jer mu se još nisu priključile ključne banke kao što su Unikredit, Dojče i Rajfajzen banka, navode u Moskovskom karnegi centru.
Kao realnija alternativa za SWIFT navodi se kineski sistem za prekogranične međubankarske transakcije CIPS, jer se vjeruje da kineski juan ima veći potencijal da ugrozi dominaciju dolara na globalnom nivou.
Dok ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski apeluje na Zapad da snažnije odgovori na ruske napade u Ukrajini i, između ostalog, isključi Rusiju iz SWIFT-a, iz Brisela najavljuju treću rundu sankcija Moskvi.
U međuvremenu, Indija istražuje načine da u trgovini sa Rusijom uspostavi mehanizam plaćanja u rupijama, kako bi ublažila štetu koje bi zapadne sankcije Moskvi mogle da nanesu Nju Delhiju, prenosi Rojters.
Iako se deklariše kao neutralni sistem, iz SWIFT-a je 2012. godine isključen Iran, što je bio dio sankcija Evropske unije protiv nuklearnog programa Teherana.
(MONDO/RTS)