Vlada Republike Srpske (RS) utvrdila je Nacrt zakona o regulisanju cijena.
Nacrtom se definišu kada i u kojim situacijama Vlada, resorno ministrstvo i inspekcijski organi mogu uticati na cijene roba i usluga.
Ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković rekao je novinarima u Banjaluci da je donošenje ovog zakona neophodno pošto do sada ova oblast nije bila adekvatno uređena, kao i da se ovakvim zakonskim rješenjem ne narušavaju principi slobodne trgovine i Cefte.
On je dodao da, prema ovom nacrtu zakona, Vlada na cijene može uticati u slučaju elementarnih nepogoda, nestašice dobara neophodnih za potrebe privrede i snabdijevanje stanovništva, neočekivanog rasta cijena proizvoda, monopolskog obrazovanja cijena, zloupotreba dominantnog položaja cijena i u ostalim vanrednim okolnostima.
"Mjere neposredne kontrole cijena propisuju se izuzetno, i to ako i pored preduzetih mjera ekonomske politike nastupe ili mogu nastupiti veći poremećaji na tržištu, radi sprječavanja monopolskog obrazovanja cijena, radi utvrđivanja prodajnih cijena proizvoda koji se koriste za intervenciju na tržištu i radi zaštite životnog standarda'', rekao je Gluhaković.
On je naglasio da zakonom ne definišu robe ni usluge, nego da će to biti regulisano pravilnicima.
Vlada je usvojila i Nacrt zakona o mirnom rješavanju radnih sporova. (Srna)