Evropska banka za obnovu i razvoj /EBRD/ očekuje stabilan ekonomski rast u šest zemalja Balkana u 2019. godini uprkos "hlađenju" međunarodnog ekonomskog okruženja, što u nekim zemljama može izazvati usporenje privrednog napretka.
U izvještaju koji je predstavljen na godišnjem sastanku u Sarajevu, EBRD navodi da je ekonomija BiH pokazala otpornost na usporavanje reformskog procesa i na nastavak političke neizvjesnosti.
"Bruto domaći proizvod u 2018. godini porastao je za 3,1 odsto. Očekuje se da će ekonomija porasti za tri procenta u 2019. i 2020. godini", piše u izvještaju.
EBRD dodaje da je stopa nezaposlenosti u BiH opala za dva procenta, ali da je i dalje visoka, iznad 18 odsto, naročito među mladima, gdje je blizu 40 procenata.
"Iako je rast privatne potrošnje, investicija i izvoza bio usporen u odnosu na prethodnu godinu, usporenje je većim dijelom kompenzovano manjim obimom uvoza, što je rezultovalo još jednom pozitivnom godinom u smislu neto izvoza /0,6 odsto/", navodi se u dijelu izvještaja o BiH.
Stopa inflacije porasla je u prvoj polovini 2018. godine sa 0,3 na 1,8 odsto najviše kao posljedica rasta cijene goriva i akciza na cigarete, ali od početka 2019. godine postoji trend smanjenja stope inflacije. U februaru je opala na manje od jednog procenta, piše u izvještaju.
Budžetski deficit BiH u 2018. godini bio je 0,8 odsto usljed veće javne potrošnje, dok je u 2017. godini zabilježen suficit od jednog procenta, dodaje EBRD.
Banka napominje da rizik po ove projekcije potiče od neizvjesnosti kada je riječ o ekonomskom rastu evrozone i procesa provođenja reformi u BiH, što je povezano sa poslovnom klimom i standardima upravljanja, kao i napretkom prema EU.
Banka navodi da su Crna Gora i Srbija ostvarile najbrži ekonomski napredak u regionu tokom 2018. godine i da obje države imaju stabilan priliv investicija.
"Ostale zemlje ovog regiona takođe su postigle snažan rast, a Sjeverna Makedonija se oporavila poslije skoro nultog rasta u prethodnoj godini", piše u dokumentu.
Banka očekuje da će rješavanje spora u vezi sa imenom ove zemlje pojačati napredak prema članstvu u EU i doprinijeti boljim šansama za investicije i privredni rast.
Albanija je, kako se navodi, izložena unutrašnjim rizicima, uključujući visok stepen javnog duga i nastavak domaće političke krize, a za samoproglašeno Kosovo se očekuje da će domaća potrošnja biti glavni faktor rasta u ovoj i sljedećoj godini.
Vodeći ekonomista EBRD Peter Tabak rekao je da su dalji napori u provođenju reformi i snažnija investiciona aktivnost neophodni da bi se ostvario rast potreban za približavanje nivou prihoda u EU.