Švedske vlasti saopštile su da su izdata upozorenja na dva curenja gasovoda Sjeverni tok 1 u švedskim i danskim vodama.
"Postoje dva curenja na Sjevernom toku 1, jedno u švedskoj ekonomskoj zoni i jedno u danskoj ekonomskoj zoni. Oni su veoma blizu jedno drugom", rekao je portparol švedskih pomorskih vlasti za Rojters.
Curenje je locirano sjeveroistočno od danskog ostrva Bornholm, rekao je portparol, uz napomenu da se uzrok incidenta još utvrđuje.
Danske vlasti upozorile su u ponedjeljak brodove da izbjegavaju vode oko ostrva Bornholm u Baltičkom moru, u radijusu od pet nautičkih milja, zbog curenja gasa iz ruskog gasovoda Sjeverni tok 1, a pad pritiska utvrđen je i u Sjevernom toku 2.
Njemačka vlada je saopštila da je u kontaktu sa danskim vlastima i da radi sa lokalnim istražnim organima, kako bi otkrila šta je dovelo do naglog pada pritiska u gasovodu.
Plan je bio da Sjeverni tok 2 udvostruči isporuke ruskog gasa u Njemačku preko Baltičkog mora, ali Berlin je blokirao izdavanje dozvole za rad zbog ruskog napada na Ukrajinu, prenosi Tanjug. Danska pomorska uprava prijavila je juče curenje gasa u blizini ostrva Bornholm u Baltičkom moru, koje se nalazi blizinu neaktivnog ruskog gasovoda Sjeverni tok 2.
"Dispečer Sjevernog toka 2 na prelazu na kopno primijetio je nagli pad pritiska na Liniji A gasovoda Sjeverni tok 2", navedeno je u saopštenju, uz napomenu da je pokrenuta istraga i da su obaviještene nadležne vlasti Danske, Njemačke, Švedske, Finske i Rusije.
U ponedjeljak uveče, operater gasovoda Sjeverni tok 1, koji je radio smanjenim kapacitetom od sredine juna prije nego što je u avgustu potpuno obustavio snabdijevanje, takođe je prijavio pad pritiska na obe linije gasovoda.
Predsjednik njemačkog mrežnog regulatora Klaus Miler rekao je na Tviteru da je zbog pada pritiska u oba gasovoda "situacija napeta".
Regulator je saopštio da trenutno nije poznato šta je izazvalo pad pritiska, dodajući da taj događaj nije imao uticaja na bezbjednost snabdijevanja u Njemačkoj i da je nivo skladišta gasa u zemlji bio oko 91 odsto.
Gasovod Sjeverni tok 2, koji je trebalo da udvostruči obim gasa koji teče iz Sankt Peterburga ispod Baltičkog mora u Njemačku, upravo je bio završen i napunjen sa 300 miliona kubnih metara gasa, kada je Njemačka otkazala njegovu upotrebu nekoliko dana prije ruskog napada na Ukrajinu.
(Politika/Agencije)