Ruski izvoznici prodali su baltičkim državama dvostruko više tečnog naftnog gasa (LPG) u 2022. godini, prema podacima tri izvora u sektoru trgovine i pretovara.
Tečni naftni gas (propan-butan) uglavnom se koristi kao motorno gorivo i kao energent za grijanje, ali i kao sirovina u proizvodnji drugih petrohemikalija i izuzet je iz zapadnih sankcija Rusiji.
Rojters je na temelju podataka tri trgovca i prevoznika izračunao da je Rusija u 2022. u Litvaniju, Letoniju i Estoniju izvezla 331 hiljadu tona LPG-a. U 2021. isporučila je 159 hiljada tona.
Ruski izvoz LPG-a u Letoniju skočio je lani 77 odsto, na 232 hiljade tona, izračunao je Rojters na temelju podataka izvora. Izvoz u Litvaniju bio je osam i po puta veći nego u 2021., dosegnuvši 72 hiljade tona. Izvoz u Estoniju skočio je 42 odsto, na 27 hiljade tona.
Niko nema komentar
Ministarstva energetike u Letoniji i Estoniji nisu odgovorila na upit Rojtersa da komentarišu računicu. Litvansko ministarstvo nije ih željelo komentarisati.
Podaci pokazuju da je ruski tečni naftni gas u 2022. činio 90 odsto letonijskog uvoza tog energenta, a u Litvaniji polovinu, navodi Rojters.
Višak su baltičke zemlje proteklih mjeseci prodavale Ukrajini, tvrde trgovci, dodavši da su Letonija i Litvanija samo u decembru Ukrajini isporučile oko 15 hiljada tona LPG-a, što je odgovaralo 15 odsto ukupnog ukrajinskog uvoza tog energenta u posljednjem prošlogodišnjem mjesecu.
Ukrajina zapravo nije službeno zabranila uvoz LPG-a iz Rusije. Ruski LPG puno je jeftiniji od onog iz zemalja poput Poljske i Rumunije, zbog ograničenih mogućnosti izvoza.
"Ukrajinske kompanije kupuju propan-butan od Litvanije i letonije, koji je vrlo vjerovatno ruskog porijekla. No, razlika u cijeni od 150 do 200 dolara po toni u poređenju sa onim iz Poljske i Rumunije dopušta (im) da zažmire na zemlju porijekla", rekao je trgovac zadužen za baltičke države.
Dodao je i da Ukrajina zapravo nije zvanično zabranila uvoz LPG-a iz Rusije. Na upit Rojtersa, ukrajinsko ministarstvo energetike nije komentarisalo tu informaciju.
Ostali trgovci rekli su da Ukrajina kupuje propan-butan i izravno od litvanske Mazeikiu Nafte čiji je vlasnik poljski Orlen, dodavši ipak da je njegov udio u ukrajinskom uvozu relativno mali.
(Klix.ba)