Azerbejdžan je danas pokrenuo novu veliku vojnu ofanzivu u otcjepljenom regionu Nagorno-Karabah, proglašavajući "evakuaciju“ etničkih Jermena iz "opasnih oblasti“ i otvarajući krizu koja prijeti da preraste u sveobuhvatni rat.
Do eskalacije dolazi nakon višemjesečnih neuspješnih pregovora i usred spekulacija da se Azerbejdžan, koji podržava Turska, sprema da upotrebi silu kako bi okončao decenijama dug zamrznuti sukob.
U ratu između Jermenije i Azerbejdžana 2020. godine poginulo je više hiljada ljudi na obe strane.
Proteklih mjeseci, Azerbejdžan je pooštravao blokadu snabdijevanja hranom i lijekovima u etničkoj jermenskoj enklavi, koja se u potpunosti nalazi na njegovoj teritoriji.
Pop Tingz dont be shy, tell your followers why they're doing this.
— P (@__paulius)September 19, 2023
Azerbaijan right now is bombing the Nagorno-Karabakh region and sending air strikes on civilian residential areas. Excusing it all as an operation against 'Anti-terrorism activities'.pic.twitter.com/Yv3RPwa5QW
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopštilo je danas da pokreće "lokalne antiterorističke aktivnosti“ kako bi "suzbilo provokacije velikih razmjera“ na toj teritoriji.
Izvještaji i snimci iz Nagorno-Karabaha pokazuju žestoko granatiranje i pucnjavu, a sirene za uzbunu zavijale su u Stepanakertu, de fakto glavnom gradu nepriznate države.
Tvrdnja Azerbejdžana da će evakuisati jermensko stanovništvo iz "opasnih područja“ izazvala je trenutni strah od etničkog čišćenja, a perspektiva obnove rata na Kavkazu je velika strateški i diplomatski problem za Evropsku uniju, koja se udvara Azerbejdžanu kao savezniku i alternativnom snabdevaču gasom, piše Politiko.
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen boravila je u zvaničnoj posjeti Azerbejdžanu prošlog jula u nastojanju da obezbjedi povećan izvoz prirodnog gasa. Opisujući zemlju kao "pouzdanog partnera od povjerenja“, ona i predsjednik Ilham Alijev potpisali su memorandum o razumijevanju o povećanju ekonomske saradnje, uprkos upozorenjima stručnjaka da Brisel želi da zamijeni jednu autokratiju drugom.
Vlada Azerbejdžana saopštila je da je današnji napad odgovor na nedavni incident, kada su poginula četiri njena vojnika i dva civila, ali nije dala nikakve naznake o tome kako su Jermeni, koji su u blokadi, postavili nagazne mine.
Azerbaijan,terrorizing Armenian civilians of#NagornoKarabakh. Children and families, hungry,with no electricity, hiding in basements. As you see,Aliyev's war machine is not targeting armed soldiers as it is mentioning.We call on Intl community,please stop this genocidal madness!pic.twitter.com/k5vbdx9mR5
— Siranush Sargsyan (@SiranushSargsy1)September 19, 2023
"U okviru antiterorističkih mjera, položaji na liniji fronta i dubinski vatreni punktovi formacija oružanih snaga Jermenije, kao i borbena sredstva i vojni objekti, su onesposobljeni upotrebom preciznog oružja“, navodi se u današnjem saopštenju azerbejdžanske vlade.
Jermenski premijer Nikola Pašinjan sazvao je Savjet bezbjednosti zemlje i pozvao Savjet bezbjednosti UN i Rusiju da preduzmu "jasne i nedvosmislene korake za okončanje azerbejdžanske agresije“.
U prošlonedjeljnom intervjuu za Politiko Pašinjan je rekao da je Azerbejdžan nagomilao trupe na zajedničkoj granici i duž linije kontakta u Nagorno-Karabahu i naveo da "nije moguće isključiti scenario nove eskalacije“.
Predsjednik Komiteta za spoljne poslove Evropskog parlamenta Dejvid Mekalister, izvještači za Jermeniju i Azerbejdžan i predsjednik Komisije za veze sa Zakavkazjem pozvali su Evropsku uniju da revidira odnose sa Bakuom i razmotri mogućnost uvođenja sankcija, ukoliko ne bude zaustavljena vojna operacija u Nagorno Karabahu.
(FoNet)