• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zabrinjavajuća situacija u Švajcarskoj: Ledene sante bi mogle potpuno nestati

Autor Dušan Volaš

Istraživači kažu da je gubitak leda posljedica uzastopnih, izrazito toplih ljeta i prilično malo snježnih padavina prošle zime

 Zabrinjavajuća situacija u Švajcarskoj: Ledene sante bi mogle potpuno nestati Izvor: Shutterstock

Švajcarski glečeri su ove godine izgubili dodatnih četiri odsto zapremine, što je drugi najveći gubitak poslije prošlogodišnjeg od šest odsto. Ovo su podaci iz godišnjeg izvještaja Švajcarske mreže za praćenje glečera (Glamos), čiji tim godinama nadzire 176 od 1.400 švajcarskih glečera.

Oni upozoravaju da je sada možda prekasno da se spasu mnoga alpska ledena polja, čak i kad bi se ispunile sve propisane mjere za ublažavanje klimatskih promjena.

Prethodno se toliko leda otopilo za ukupno tri decenije, odnosno između 1960. i 1990. godine. Glaciologe koji mjere led ne teši činjenica da se ove godine istopilo nešto manje leda nego što je tokom prošlogodišnjeg rekorda.

"Ovo je druga najgora godina od početka mjerenja. Užasno je vidjeti da se ovaj ekstrem od prošle godine ponavlja", rekao je Matijas Hus, direktor Glamosa, za BBC.

Istraživači kažu da je gubitak leda posljedica uzastopnih, izrazito toplih ljeta i prilično malo snježnih padavina prošle zime. Ako se ovakvi vremenski obrasci nastave, dodaju, otopljavanje će se samo ubrzati. Neki od manjih švajcarskih glečera su već nestali.

Ove godine su istraživači prestali da prate glečer Sveti Anafirn jer nema dovoljno leda da bi bilo vrijedno daljeg mjerenja.

Drugi glečeri se smanjuju toliko brzo da je malo vjerovatno da se mogu spasiti, čak i kad bi se rast globalne temperature zadržao ispod 1,5 stepeni Celzijusa, što je dogovoreno Pariskim sporazumom o klimi.

Bez ogromnog smanjenja gasova staklene bašte povezanih sa globalnim zagrijavanjem, stručnjaci za glečere upozoravaju da bi čak i veći glečeri poput Aleča, čiji je led sada u nekim dijelovima debeo 800 metara, mogli nestati u roku od jedne generacije.

"Svaki put kada se vratim na ova mjesta koje pratim dugi niz godina, sve je drugačije. Led je manji, tanji i sivlji. Veoma je tužno", rekao je Hus.

Ali gubitak glečera ne znači samo da će nestati predivne panorame. Led, koji se tradicionalno nakuplja zimi i polako topi leti, obezbjeđuje svežu vodu od ključnog značaja za evropske rijeke. Njom se navodnjavaju usevi i hlade nuklearne elektrane širom Evrope.

Tako je prošle i ove godine putovanje Rajnom, glavnim tokom za rečni teretni saobraćaj u Evropi, moralo biti ograničeno jer je vodostaj bio previše nizak.

Tokom nezabilježenih vrućina 2022. godine, ribe iz švajcarskih rijeka su premještene u rezervoare jer je voda postala previše topla i oskudna da bi one mogle da prežive u njoj.

"Glečeri veoma očigledno ukazuju na klimatske promjene. Ako ne dođe do ublažavanja klimatskih promjena, izgubićemo sve glečere u Alpima do 2100. godine", istakao je Hus.

(EURACTIV)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE