• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KAKO JE ZAKAZALA "GVOZDENA KUPOLA"? Ovako je Hamas nadigrao NAJMODERNIJI sistem

Autor Dragana Božić

Izrael ima čuveni PVO sistem "Gvozdena kupola" koji ovog puta nije radio, službe bezbjednosti su "uhvaćene na spavanju".

 Kako je zakazala gvozdena kupola Izvor: Profimedia

Iz pojasa Gaze juče je ispaljeno 5.000 raketa i time je označen novi vojni sukob Izraela i Palestine. Izraelska avijacija je potom bombardovala vojni centar Hamasa u Gazi, da bi Hamas uzvratio sa 150 raketa na Tel Aviv, prijestonicu Izraela.

Izrael ima čuveni PVO sistem, takozvana "Gvozdena kupola" koja obara sve rakete koje idu ka naseljenim područjima Izraela. Procenat efikasnosti je izuzetno visok za sistem koji funkcioniše od 2011. godine, procjenjuje se da iznosi između 75 i 90 odsto.

Ovaj sistem takođe čuva ciljeve i na vodi, ne samo na kopnu. Sistem procjenjuje rakete i one koje ne idu ka naseljenim područjima ili vojnim objektima, njih ignoriše jer neće nanijeti materijalnu štetu, a neće ugroziti ni ljudske živote.

Novinar "CNN-a" Džošua Berlinger u svom tekstu analizira šta je krenulo po zlu i kako je "Gvozdena kupola" dozvolila da prođe čak 5.000 raketa. Bezbjednosno-obavještajne službe su "uhvaćene na spavanju" iako imaju jedan od najsofisticiranijih sistema na svijetu.

"Cijeli sistem je zakazao, nije odgovorna samo jedna komponenta. Cijela odbrambena arhitektura je zakazala u odbrani izraelskog naroda. Ovo je kao trenutak Perl Harbora za Izrael gdje vidimo realnost koju ćemo vidjeti i sutra", rekao je Džonatan Konrikus, bivši portparol izraelske vojske.

Izraelske vlasti će svakako sprovesti neophodnu istragu kako se ovakav propust više ne bi dogodio. Izrael je napadnut i sa kopna i sa vode čime je u potpunosti zakazala odbrana.

Mane i slabe tačke "Gvozdene kupole"

Jedna od mana ovog sistema je slanje "roja" projektila i to bi moglo da nadmaši odbranu ovog sistema. Druga mana sistema je skupo presretanje raketa, ono iznosi u prosjeku između 100.000 i 150.000 dolara po presretnutoj raketi, a najteža varijanta napada za "Gvozdenu kupolu" je kada se rakete gusto grupišu i kada lete nisko.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE