Od 353 pregledana pacijenta, kod njih 50, odnosno 14 odsto, ispitivači su otkrili infekcije.
Ukrajina se, pored rata, suočava sa novim velikim problemom. Na ovaj problem upozorava i Svjetska zdravstvena organizacija, a radi se naglom porastu infekcija zbog rezistencije antibiotika. Bolnice i zdravstvene ustanove širom države posljednjih nedjelja doživljavaju drastičan porast infekcija, što je navelo Svjetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) i američki centar za kontrolu bolesti (CDC) da upozore Kijev da je epidemija potencijalno globalna prijetnja.
"Ovo je kriza koja zahtijeva hitno reagovanje, čak i tokom trajanja sukoba, jer nas je slično iskustvo iz drugih ratnih zona naučilo da prekasno reagovanje na prijetnju ovog tipa može imati izuzetno negativne dugoročne posljedice ne samo po lokalne civile, ali i za cijeli svijet", piše u otvorenom pismu nadležnih institucija.
O čemu se zapravo radi?
Ukrajinski zvaničnici Instituta za javno zdravlje sproveli su istraživanje u tri regionalne bolnice - Trnopolje, Hmeljnicki i Vinica u Ukrajini. Od 353 pregledana pacijenta, kod njih 50, odnosno 14 odsto, ispitivači su otkrili infekcije koje su zadobili tokom boravka u zdravstvenim ustanovama.
Od zaraženih pacijenata, čak 60 odsto imalo je patogen otporan na širok spektar lijekova. Poređenja radi, prije rata trend je bio oko 6 odsto. Preliminarnim otkrivanjem problema utvrđen je niz propusta, od higijene ruku zdravstvenih radnika koji liječe rane zadobijene na bojnom polju, do "višestrukih izazova" u opremanju laboratorija i operacionih sala. Takođe, procjena biobezbjednosti je na "suboptimalnom nivou".
U specijalnom izvještaju američkog CDC-a iz avgusta navodi se da je samo kod jednog ukrajinskog pacijenta pronađeno čak šest odvojenih bakterija otpornih na lijekove. Svjetska zdravstvena organizacija upozorava da takve infekcije smatraju jednom od najvećih prijetnji globalnom javnom zdravlju. Naime, prema podacima iz 2019. godine, zbog toga je umrlo više od milion ljudi širom svijeta.
(Jutarnji/MONDO)