Ruska sonda "Fobos-Grant", koja je dva mjeseca lutala Zemljinom orbitom, pala je večeras u Tihi okean.
"Dijelovi sonde pali su u Tihi okean", rekao je zvaničnik ruskog Ministarstva odbrane Aleksej Zolotukin agenciji RIA Novosti, dodajući da su dijelovi pali 1.250 kilometara zapadno od ostrva Velington.
Sonda je pala oko 21.45 po moskovskom vremenu.
Sonda se kretala u orbiti blizu Zemlje u 20.15 na viasini koja je varirala između 113,8 kilometara na perigeju i 133,2 kilometara na apogeju, saopštila je ruska svemirska agencija "Roskosmos".
"Fobos-Grant", koja je lansirana 9. novembra, dizajnirana je za donese uzorke kamena i tla sa Marsovog mjeseca Fobosa. Međutim, ostala je zaglavljena u takozvanoj orbiti podrške jer je motori nisu mogli staviti na kurs za "crvenu planetu".
Šef "Roskosmosa" Vladimir Popovkin rekao je ranije da će se sonda raspasti pri ulasku u atmosferu i da nijedan njen dio neće pasti na Zemlju.
Dijelovi uključuju i 7,5 tona goriva sa sonde teške 13,5 tona, koje je stornirano u alumunijumskim tankovima, koji će eksplodirati pri ulasku u atmosferu.
Prema podacima NASE, Rusija nije uspjela ni u jednom od 17 pokušaja da pobliže istraži Mars od 1960.
Perigej je tačka Mjesečeve putanje najbliža Zemlji, a apogej najudaljenija.
(Srna)