• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusija optužuje: SAD uvežbavale Gruzine

Anatolij Nogovicin izjavio da je operaciju "Čist teren" pažljivo prepremila gruzijska vojska tokom zajedničkih vežbi sa SAD.

Zamenik načelnika Generalštaba Oružanih snaga Rusije Anatolij Nogovicin izjavio je da je operaciju "Čist teren" pažljivo prepremila gruzijska vojska tokom zajedničkih vežbi sa SAD.

On je precizirao da posle odluke ruskog predsednika o prekidu ruske operacije nametanja mira u Gruziji, vojska Rusije ostaje tamo gde ih je komanda zatekla, dodajući da gruzijska strana nije očekivala da će naići na tako žestok otpor "ruskog mirovnog kontingenta" agresiji.

Ističući da sam naziv gruzijske operacije "govori sam za sebe" i da se mogla zvati i "sprženi teren", predstavnik Generalštaba je rekao da nema informacija o tome da li su se američki instruktori borili na strani Gruzije u Južnoj Osetiji, a ima podatke da su "pre nekoliko dana" oni bili evakuisani."Da li su sad tamo ili ne, ne znamo", rekao je Nogovicin.

Pritom je naveo da ruska vojska nije imala nameru da bombarduje naftovod Baku-Tbilisi-Čejhan, niti da obara američke avione koji su prebacivali iz Iraka gruzijske vojnike natrag u Gruziju, gde su počele borbe sa otcepljenom Južnom Osetijom.

Takođe, rekao je Nogovicin, ruska vojna operacija nije predviđala svrgavanje predsednika Gruzije Mihaila Sakašvilija.

Prema rečima ruskog generala, završetak operacije nametanja mira ne znači da će ruski vojnici prekinuti sve aktivnosti, između ostalog, obaveštajne, a Rusija će izvoditi snage kojima je pojačan mirovni kontingent u skladu sa stabilizacijom stanja.

Rusija je u Južnu Osetiju uvela 58. armiju, 76. desantnu diviziju i vojne specijalce, nakon što je gruzijska vojska počela paljbu po ruskim mirovnjacima, kojih je u tom trenutku bilo 588, i civilnom stanovništvu.

Ruski general je naveo da se posle odluke Rusije da obustavi operaciju, ne uočava da Gruzija povlači svoje formacije iz zone konflikta.

Prema rečima Nogovicina, 58. armija ispunjava sada zadatke "u vezi sa sukobima na liniji razgraničenja" u Južnoj Osetiji, dodajući da je situacija "gora nego što se vidi na tv ekranima"

On je rekao da je Rusija imala jedan od ciljeva da "umanji potencijal protivnika, kako ne bi i pomislio da ponovi sličnu avanturu".

"U slučaju da Gruzija bude kršila pravila primirja, ili pokušavala da nanosi udare, Rusija će biti prinuđena da adekvatno reaguje na ta dejstva", rekao je general Nogovicin.

On je kazao da Ministarstvo odbrane Rusije nije sada spremno da objavljuje spisak poginulih vojnika.

(Tanjug/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE