Japanski premijer Taro Aso ocenio je kao neprimeren esej kojim se poriče da je Japan ikada bio agresor u Kini.
Ministarstvo odbrane Japana planira da otpusti šefa vazdušnih snaga, generala Tošio Tamogamija koji je napisao da su SAD "namamile" Japan u Drugi svjetski rat i da ta azijska zemlja nije bila agresor, javila je danas japanska novinska agencija Kjodo, pozivajući se na neimenovan izvor iz vlade.
U eseju objavljenom na internetu, general Tamogami kaže i da je kolonijalna vlast Japana nad Južnom Korejom u periodu 1910-1945. donela "napredak i sigurnost", a odbacuje se i presuda Medjunarodnog suda za Daleki istok kojom su japanske ratne vodje osudjene kao zločinci posle poraza Tokija 1945. godine.
Očekuje se da sporni esej izazove bijes u Kini i Južnoj Koreji, zemljama u kojima je Japan počinio brojne zločine i izvršio kolonizaciju tokom Drugog svjetskog rata, ocjenjuje britanska agencija Rojters.
Japanski premijer Taro Aso ocenio je kao neprimeren esej kojim se poriče da je Japan ikada bio agresor u Kini.
Za razliku od japanske vlade, stavove slične onim koje zastupa general Tamogami imaju i neki desno orijentisani političari i intelektualci u Japanu.
Različita interpretacija ratne istorije često je izvor napetosti izmedju Tokija s jedne i Pekinga i Seula s druge strane.
U posljednje dvije godine, medjutim, došlo je do jačanja veza Japana i Kine, jer obe zemlje žele da prioritet daju razvijanju trgovinskih veza i povećanju investicija, naveo je Rojters. (Tanjug)