• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Turisti, obratila vam se grčka vlada...

Autor mondo.rs

Ako ste planirali da ovog leta posetite Grčku, obratite pažnju... Evo šta o uticaju krize koja potresa tu zemlju na turizam kažu grčke, ali i srpske vlasti

 Turisti, obratila vam se grčka vlada...  Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Grčka vlada poručila je kasno sinoć da neće biti ograničenja za strane turiste prilikom podizanja novca iz banaka u toj zemlji, preneo je AFP.

Istovremeno vlasti u Atini odlučile su da turisti koji borave u Grčkoj i vlasnici kreditnih kartica izdatih u drugim zemljama neće biti pogođeni merama kontrole kapitala.

"Svako ko poseti, ili namerava da poseti Grčku neće biti pogođen merama kontrole kapitala koje su uvedene pre nekoliko sati i one se neće odnositi na posetioce koji žele da izvrše transakcije ili da podignu novac kreditnom karticom izdatom u njihovoj zemlji", novedeno je u saopštenju grčke vlade.

Grčki Savet za finansijsku stabilnost predložio je sinoć da banke u Grčkoj ostanu zatvorene narednih šest radnih dana, a da od utorka iz bankomata može da se podigne maksimalno 60 evra dnevno.



Savet je, takođe, predložio da u ponedeljak budu zatvoreni i bankomati, dodajući da bi se limit od 60 evra odnosio na vlasnike kartica grčkih banaka, dok bi maksimalno ograničenje za vlasnike stranih kartica određivale njihove banke.

Banke su zatvorene nakon što su Grci iz njih tokom vikenda podigli velike sume novca, posle odluke premijera Grčke Aleksisa Ciprasa da za 5. jul raspiše referendum na kom građani treba da se izjasne da li su za ili protiv prihvatanja najnovijeg predloga međunarodnih kreditora.

Zatvaranje banaka uticalo je i na kurs evra, koji je oslabio na 1,106 sa 1,1168 dolara. Cene nafte takođe su u padu nakon što je objavljena odluka Atine o zatvaranju banaka.

Prema podacima grčke unije bankarskih radnika, od petka je iz banaka u Grčkoj povučeno 1,3 milijarde evra.

Uprkos kontrolama kapitala, penzioneri od jutros formiraju redove ispred banaka u nadi da će uspeti da podignu penzije, čija je isplata bila predviđena za danas. Većina penzionera u Grčkoj nema bankovne kartice i penzije podižu direktno u poslovnicama banaka.


Zamenik ministra državne uprave Terens Kvik izjavio je da će za penzionere biti doneti posebni propisi koji će im omogućiti pristup penzijama, budući da mnogi od njih nemaju kartice pomoću kojih bi mogli podići sredstva sa bankomata.

 Udruženje farmaceustkih firmi Grčke je saopštilo da nema nestašice lekova zbog danas uvedene kontrole prometa novca i privremenog zatvaranja banaka.

Udruženje kaže da je stanje zaliha isto kao i pre tih odluka Vlade i Cetralne banke, donetih tokom vikenda.

Vladini zvaničnici kažu da su stupili u kontakt s firmama koje prodaju derivate nafte, jer stižu žalbe kupaca da neke benzinske stanice odbijaju da prihvate bankarske kartice kao sredstvo plaćanja.

Jedan zvaničnik je rekao da kompanije uveravaju da će prihvatiti plaćanje karticama. Vladini zvaničnici koji ne žele da im se objave imena, kažu da su stupili u kontakt i sa udruženjem vlasnika samousluga koje im je reklo da neće biti problema pri snabdevanju radnj i pri prodaji robe.

I NAŠA VLADA KAŽE: KEŠ, I SAMO KEŠ!

Srpski turisti ne bi trebalo da putuju u Grčku bez veće količine gotovog novca, izjavio je danas ekonomski savetnik u Vladi Srbije Vladimir Krulj i skrenuo pažnju da su građani Grčke od prošlog četvrtka do juče iz banaka podigli dve milijarde evra.

Krulj je za RTS rekao da je dolaskom Sirize na vlast dobar deo bogatih Grka počeo da prebacuje novac van zemlje.

Ekonomski savetnik ministra zaduženog za evropske integracije Srbije ukazao je na razliku između stavova Nemačke i Austrije, sa jedne, i Francuske sa druge strane, precizirajući da je francuski ministar finansija rekao da se "eventualnim izlaskom Grčke iz evrozone dolazi na nepoznato tlo", što ne bi bilo dobro ni za EU, ni za finansijska tržišta, ni za samu Grčku.

Krulj je objasnio da sporazumom u Lisabonu nije predviđeno da jedna zemlja izađe iz evrozone, a kako stvari trenutno stoje, ta bi država morala da izađe iz EU.

"Kada imate jedinstveno monetarno tržište i kada jedan član te monetarne jedinice izađe, to pravi sistemski problem koji se onda prenosi na celo tržište i na sve zemlje koje su deo tog tržišta", upozorio je Krulj.



Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE