• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pretnja jednaka ISIS-u - puca brana kod Mosula

Autori mondo.rs Autori Agencije

Američki general Džon Mekfarlend, vođa koalicije na čelu sa SAD koja se bori protiv Islamske države u Iraku i Siriji, upozorio je da bi brana na severu Iraka mogla da se sruši što bi imalo katastrofalne posledice.

Prema procenama pojedinih stručnjaka, u slučaju pucanja brane moglo da strada pola miliona ljudi.

Američka vojska zajedno sa iračkom vladom razrađuje plan spasavanja civila u slučaju najgoreg scenarija, prenosi AP.

Kako Sadam kaže

Problem sa branom nije nov, ali postaje sve veći i veći. Još 2007. godine "Vašington post" je objavio da je brana u veoma lošem stanju i da bi mogla da popusti. Nevolja je što je građena na podlozi od gipsa, jer je diktatoru Sadamu Huseinu važnija bila lepota mesta gde se ona nalazi nego na kakvom je terenu.

Brana, izgrađena 80-ih godina prošlog veka se nalazi severno od Mosula, a njeno stanje je takvo da polako dolazi do pucanja, a Iračani nemaju sredstava za održavanje od početka problematične građevine, navodi AP.

Mekfarland je rekao da stručnjaci nastoje da otkriju kolike su šanse da brana pukne, ali da je jedno sigurno - ako se uruši, sve će se dogoditi veoma brzo i to je loše.

Američki vojni inženjeri su detaljno pregledali branu u Mosulu još 2006. i zaključili da je to "najopasnija brana na svetu" i da ako pukne grad bi se našao ispod vode duboke 20 metara.

Delovanje džihadista ISIS u blizini brane, koju su osvojili avgusta 2014. godine, samo pogoršava situaciju jer proteruju tehničare i radnike i kradu opremu.

Brana Mosul, nekada poznata i kao brana Sadam, nalazi se severno od drugog po veličini iračkog grada Mosula, koji su borci Islamske države zauzeli 10. juna iste godine. Visine je 135 metara, a ugovor o njenoj gradnji je 1990, godine potpisao i srbijanski Energoprojekt, u konzorcijumu sa tri švajcarske firme.

Nakon izgradnje u nju je dodatno utisnuto više od 50.000 tona raznog građevinskog materijala, kako bi se učvrstila struktura, ali to sve nije bilo dovoljno za stabilnost.

Brana je popravljana i od "oslobodioca" Amerikanaca, ali je projekat od 27 miliona dolara propao zbog nekompetencije izvođača i lošeg upravljanja. Američki su inženjerci predložili da se izgradi još jedna brana nizvodno, za svaki slučaj, no tome su se usprotivili irački stručnjaci.

U slučaju da dođe do pucanja brane nastala bi prava katastrofa - predviđa se da bi vodeni talas bio visok i do dvadest metara i da ne bi potopio samo Mosul, nego bi dopro i do Bagdada, gde bi u nekim delovima grada nivo vode iznosila pet metara.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE