Vlada SAD skinula je oznaku tajnosti sa 750 snimaka 210 proba nuklearnih bombi, izvedenih između 1945. godine i 1962. godine.
Neki snimci su toliko upečatljivi da će vas naterati da potrčite u sklonište, piše ruski državni medij RT.
Objavljeni su snimci testova koje je obavila američka vlada od početka trke u nuklearnom naoružanju do kubanske raketne krize 1962. godine.
Snimano je sa više kamera iz različitih uglova. Svaka eksplozija je snimana tehnikom od 2.400 slika u sekundi, a ukupno je načinjeno oko 10.000 snimaka.
Stručnjaci Nacionalne laboratorije Lorens Livermor, koje je predvodio fizičar Greg Sprigs, uspeli su da posle pet godina rada digitalizuju snimke i da sa nekih skinu oznaku tajnosti.
"Cilj je bio da sačuvamo snimke pre nego što budu zauvek izgubljeni i obezbedimo bolje podatke za "eru posle proba" naučnicima koji koriste kompjuterske kodove radi potvrde da je američko vremešno nuklearno odvraćanje i dalje sigurno i efektivno", navela je laboratorija u saopštenju.
Stručnjaci laboratorije uspeli su da lociraju oko 6.500 snimaka od ukupno 10.000, koliko je snimljeno između 1945. godine i 1962. godine.
Od tog broja, oko 4.200 filmova je skenirano, a sa oko 750 snimaka je snikuta oznaka tajnosti, i oni su objavljeni na Youtube kanalu Nacionalne laboratorije Lorens Livermore.
"Ovaj projekat se isplatio i jer sada dobijamo veoma čvrste odgovore. Otkrili smo, takođe, nove stvari o tim detonacijama koje nikada ranije nisu viđene i to sada koristi zajednica nuklearnih forenzičara, na primer, rekao je Sprigs.
Snimak koji sledi nazvan je "Operacija čajnik - Tesla 28601"
Tim koji je radio na projektu procenio je da će biti potrebno još dve godine za skeniranje ostalih filmova.
Sprigs se nada da će snimci Armagedona odvatiti nacije širom sveta da ikada više iskoriste svoj nuklearni arsenal.
"Prosto je neverovatno koliko se energije oslobađa (u nuklearnoj eksploziji). Nadamo se da više nikada nećemo morati da koristimo nuklearno oružje. Mislim da ako uspemo da sačuvamo svedočanstva o nuklearnim eksplozijama, pokažemo kolika je moć nuklearnog oružja i kolika razaranja izazivaju, onda će možda ljudi odustati od njegove upotrebe", rekao je Sprigs.