Italija je danas potpisala protokol sa Kinom za učešće u projektu "Put svile" i pored protivljenja svojih zapadnih saveznika.
Italija je tako postala prva članica Grupe G7 koja je potpisala učešće u velikom projektu Kine.
Kineski predsjedik Si Đinping i italijanski premijer Đuzepe Konte prisustvovali su ceremoniji potpisivanja 29 memoranduma o razumjevanju koji, prema navodima italijanskih medija, vrijede od pet do sedam milijardi evra.
Ceremoniji potpisivanja prusustvovali su predsjedavajući kineske komisije za nacionalni razvoj He Lifeng i zamjenik italijanskog premijera i ministar za ekonomski razvoj Luiđi di Majo.
Italijanski dnevnik "Sole 24 Ore" piše da bi vrijednost kineskih investicija mogla dostići 20 milijardi evra, ali da će za sada biti ograničene na strateške luke Đenovu i Trst.
Kritičari projekta "Put svile" smatraju da je "predatorski" i da favorizuje kineske kompanije.
Međutim, kineski predsjednik je poslije susreta sa predsjednikom Italije Serđom Matarelom odbacio mogućnost bilo kakve vrste sukoba interesa.
"Kina želi da trgovinska razmjena i investicije idu u oba pravca", naglasio je Si Đinping.
Matarela je rekao da se poslovanje mora kretati u oba pravca, "uz poštenu konkurenciju, poštovanje prava na intelektualno vlasništvo i uz borbu protiv falsifikovane robe".
Italija bi bila prva velika zapadna ekonomija koja se zvanično priključila kineskoj inicijativi.
Evropska komisija (EK) poručila je italijanskoj vladi da bilo kakva saradnja Italije i Kine u okviru Inicijative "Pojas i put" treba da se pridržava "tržišnih pravila, kao i međunarodnih i EU standarda".
Cilj inicijative "Pojas i put" koju zastupa kineski predsjednik Si Đinping je da poveže Kinu morem i kopnom sa jugoistokom i centralnim dijelom Azije, Bliskim istokom, Evropom i Afrikom putem infrastrukturne mreže na pravcu drevnog Puta svile.
Osim jačanja trgovine i incijative cilj Si Đinpinga je napredna razmjena u sektorima poput nauke, tehnologije i kulture.