Međunarodna federacija novinara (IFJ), najstarije i najveće udruženje novinara na svijetu, zabilježila je u godini koja je na izmaku 49 ubistava novinara širom svijeta.
To je najmanji broj ubijenih u posljednjih 16 godina. Ali novinarski rad nije postao manje opasan.
Kako je u razgovoru za Fenu kazala šefica Odsjeka za kampanje i komunikacije IFJ-a Pamela Moriniere, to je značajan pad u odnosu na prethodnu godinu, ali to takođe znači da se novinari ustručavaju da pokrivaju određene regione na svijetu, a to nije dobar znak za slobodu medija.
Problem sigurnosti je naročito akutan.
"Jedan od naših izazova je poboljšati sigunost novinara širom svijeta. Zbog toga lobiramo za konvenciju Ujedinjenih naroda o sigurnosti novinara", kazala je Moriniere.
Još jedan izazov je implementacija etičkih normi, zbog čega je ove godine usvojena Svjetska povelja o etici.
49 journalists killed across the world in 2019, Reporters Without Borders says -- the lowest death toll in 16 yearshttps://t.co/2e29ih7C21pic.twitter.com/EwUFHxmu3p
— AFP news agency (@AFP)December 17, 2019
"Naglasili smo potrebu zaštite novinarskih izvora, prikupljanja informacija na pošten način, ali takođe i insistirali na važnosti da se bude pažljiv sa onim što nejavne ličnosti objavljuju na društvenim medijima, te potrebu priznanja jurisdikcije samoregulatornih tijela. Konačno, zabrinuti smo zbog državnog miješanja u rad medija te porast "robotskog" novinarstva, kao i onih vijesti koje imaju dehumanizirajuće informacije i negativan uticaj na zapošljavanje, ali takođe na kvalitet i etičnost informacija", navela je Moriniere.
Upitana kako se političke promjene u Evropi, prije svega rast populizma, odražavaju na slobodu medija na starom kontinentu, kazala je da u IFJ-u sa velikom zabrinutošću gledaju pogoršanje slobode štampe u zemljama kao što su Mađarska ili Poljska. Također, u IFJ-u situaciju u Turskoj smatraju veoma problematičnom jer se novinari konstantno zatvaraju, zastrašuju, a medijske slobode guše.
"Doprinosimo Platformi Savjeta Evrope za sigurnost novinara, gdje osuđujemo napade na medije u Evropi. Ako pogledate, vidjećete da je lista napada "veoma impresivna"", rekla je Moriniere, dodajući kako je ova platforma veoma dobar način za borbu protiv nekažnjivosti, jer poziva vlasti na odgovornost.
Govoreći na kraju o situaciji u BiH, rekla je da je viđeno pogoršanje slobode medija, uključujući napade na novinare, čak i od građana, te kršenje novinarskih prava.
"Koncentracija medija je takođe problem. Zabrinuti smo zbog političkih pritisaka na medijske profesionalce", kazala je šefica Odsjeka za kampanje i komunikacije IFJ-a Pamela Moriniere.