Poslanici donjeg doma ruskog parlamenta danas su potvrdili izbor Mihaila Mišustina za premijera, koji je odmah najavio kardinalne izmjene u ruskoj Vladi.
Mišustin, dan pošto ga je predsjednik Rusije Vladimir Putin imenovao na tu poziciju, obećao je izmjene u ruskoj Vladi, iako nije precizirao o kakvim konkretnim smjenama ministara će biti riječi.
Sam Mišustin kaže da je spreman da preuzme dužnost predsjednika Vlade.
"Da", odgovorio je Mišustin kada su ga novinari pitali da li je spreman da počne da radi, ali je i dodao da je jako „umoran jer nije spavao cijelu noć“.
"Imamo sve neophodne resurse da ispunimo ciljeve koje je postavio predsjednik (Putin). Predsjednik želi da vlada omogući ekonomski rast i da pomogne stvaranje novih radnih mjesta. Prioritet vlade je rast plata", kazao je Mišustin.
Prema riječima poslanika ruske Dume Alekseja Kornijenka, pored izmena u redovima ministara Mišustin je najavio i da će promijeniti strukturu Vlade.
Kornijenko je prisustvovao sastanku Mišustina sa predstavnicima Komunističke partije Ruske Federacije (KPRF), jedne od tri prisutne stranke donjem domu ruskog parlamenta.
Inače, predsjednik KPRF Genadij Zjuganov rekao je da njegova partija ne može da podrži kandidaturu Mišustina jer niko do sada nije upoznat ni sa prijedlogom novog sastava ruske Vlade, kao ni sa njenim programom.
Mišustin se sastao i sa predstavnicima LDPR, a kako su prenijeli mediji, većina poslanika te ruske stranke podržaće kandidaturu novog ruskog premijera.
„On je stručnjak, zbog čega ćemo i podržati Mišustina“, rekao je predsjednik LDPR Vladimir Žirinovski.
Prethodno je saopšteno da je vladajuća stranka Jedinstvena Rusija jednoglasno podržala kandidaturu predsjednika Federalne poreske službe Mihaila Mišustina za novog premijera Ruske Federacije.
Na premijerskoj funkciji Mišustin je naslijedio Dmitrija Medvedeva koji je juče podnio ostavku poslije osam godina na čelu vlade, nekoliko sati nakon Putinovog obraćanja naciji u kojem je najavio temeljne izmjene ustava.
Jedna od mjera koje je Putin najavio je i davanje ovlašćenja parlamentu da imenuje premijera i članove vlade, što je trenutno u nadležnosti šefa države.
Putinov prijedlog ustavne reforme tumači se kao njegov pokušaj da sebi obezbjedi novu poziciju po isteku mandata 2024. godine, kada neće imati pravo da se ponovo kandiduje za predsjednika.