• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na današnji dan umro je svemoćni diktator!

Autori mondo.rs Autori SRNA

Tog 5. marta 1953. godine umro je diktator koji je za jedne bio simbol pobede nad nacizmom, a za druge brutalan tiranin koji je zatvarao, proganjao i ubijao svoje neistomišljenike.

 Na današnji dan umro je svemoćni diktator! Izvor: Guliver/GettyIMages/iStock/GettyImagesPlus/z_wei

Sovjetski diktator gruzijskog porekla Josif Visarionovič Džugašvili Staljin bio je kao učenik bogoslovije, koji je pristupio socijaldemokratskim krugovima, potom boljševicima.

Pre Oktobarske revolucije 1917. organizovao je akcije terorista koji su, prema nalogu vođe boljševika Vladimira Lenjina, izvodili napade na banke i konvoje radi pljačke novca.

Možda će vas zanimati

U partijski Politbiro i Vojno-revolucionarni komitet Staljin je ušao u oktobru 1917., a od aprila 1922. do smrti u martu 1953. bio je generalni sekretar partije.

Posle smrti Lenjina u januaru 1924. vešto je koristio borbe u partijskom vrhu i jednog po jednog fizički je - uglavnom posle montiranih političkih procesa - eliminisao sve koji bi mogli da mu ugroze vlast.

Vremenom je to postao razrađen sistem terora s ogromnom mrežom zatvora i koncentracionih logora u koje su upućivani milioni ljudi.

Izgradio je kult svoje ličnosti u SSSR-u, što je postepeno zahvatilo gotovo sve komunističke partije u svetu.

Čistke je započeo 1934. i likvidirao je praktično sve stare boljševike, partijske, državne i armijske rukovodioce, mnoge rukovodioce Kominterne i čitava rukovodstva stranih komunističkih partija, uključujući jugoslovensko.

U otadžbinskom ratu protiv nacističke Nemačke i njenih saveznika od 1941. do 1945. bio je vrhovni komandant oružanih snaga, učestvovao je na međunarodnim konferencijama u Teheranu, na Jalti i u Potsdamu, prihvatio je podelu interesnih sfera posle Drugog svetskog rata u Evropi i Aziji.

Crvena armija dočekala je nespremna napad nacista, jer je Staljin prethodno pozatvarao mnoge visoke oficire i sposobne vojnike, koje je nakon nemačkih upada u Sovetski Savez brzo rehabilitovao.

Staljin je 1947. formirao Informacioni biro komunističkih partija, pomoću kojeg je nastojao da obezbedi uticaj u komunističkom svetu posle raspuštanja Kominterne. Tako je 1948. je pokušao da se obračuna s jugoslovenskim rukovodstvom.

Staljin je doprineo zaoštravanju međunarodnih odnosa u vreme Hladnog rata i okrnjio ogroman ugled SSSR stečen odlučujućom ulogom u slamanju fašizma u Drugom svetskom ratu.

Pročitajte i OVO

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE