Latinica ju je pretekla jedino na Marsu.
Komunisti su bili najbolji promoteri ćirilice, jer je prvi u svemir odleteo "Sputnik", a 1959. godine su ostavili pločice sa natpisima na Mesecu koje su, deset godina kasnije, dočekale Nila Armstronga.
Isto su uradili i na Veneri. Latinica je prva stigla jedino do Marsa.
Kada je Sovjetski Savez 21. avgusta 1957. ispalio u svemir interkontinentalnu balističku raketu "R-7 Semjorka" komunisti nisu ni znali koliko su uradili na promociji ćirilice.
Dva meseca kasnije, 4. oktobra 1957. godine, u svemir lansiran prvi veštački satelit "Sputnik 1", a mesec dana kasnije, 3. novembra 1957. godine, svemirska letelica "Sputnik 2" odnela je u istoriju psa Lajku. Na svim ovim letelicama natpis "SSSR“ bio je napisan na ćirilici.
Prvi američki satelit je lansiran u svemir tek 31. januara 1958. godine.
Sovjetski Savez je još 2. januara 1959. lansirao svemirsku letilicu "Luna 1" koja je trebalo da se spusti na Mesec, a u sebi je nosila dve metalne kugle, s natpisima "SSSR januar 1959“.
Bilo je predviđeno da se metalne kugle pri padu rasprše i razbacaju ćirilične medaljone po Mesecu ali je "Luna 1" promašila mesečevu orbitu.
Rusi su nekoliko meseci kasnije ponovo pokušali pa je misiju uspešno obavila "Luna 2" koja je lansirana 12. septembra 1959. godine i dva dana kasnije se spustila na Mesec.
"Luna "2 je nosila svoje metalne kugle s ćiriličnim natpisima "SSSR septembar 1959“ koje je uspešno pobacala po mesečevoj površini.
I prvi čovek koji je otišao u svemir bio je Jurij Gagarin. On je 12. aprila 1961. godine u svemirskoj letelici "Vostok 1", nosio prvu kacigu na kojoj je stajao ćirilični natpis - "SSSR“.
Ćirilica je nastavila da putuje svemirom dalje od Meseca, jer je kosmički program SSSR bio u ekspanziji.
Zahvaljujući sovjetskoj svemirskoj letelici Venera 3 ćirilica je stigla na našu susednu planetu - Veneru. To se dogodilo marta 1966. godine kada je sovjetska letelica ukrašena ćirličnim slovima sletela na Veneru.
Latinica je uspela da "pobedi" ćirilicu samo na Marsu, gde je prvi sleteo Nasin robot "Insajt".
Ipak, ruski kosmonauti i dalje redovno borave na svemirskoj stanici "Mir" i putuju svemirom sa ćiriličnim natpisom – Rossiя.