• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mineapolis zabranio policajcima gušenja građana

Autor Ksenija Jelesijević Izvor RTS

Mineapolis je prvi zabranio policajcima da guše građane prilikom hapšenja. Uskoro će takav zahvat biti zabranjen u Los Anđelosu, Filadelfiji, San Dijegu u Njujorku.

 Mineapolis zabranio policajcima gušenja građana Izvor: Tanjug/AP Photo/Nam Y. Huh

Način na koji je ubijen Afroamerikanac Džordž Flojd prilikom privođenja u Mineapolisu pokrenuo je talas protesta u Americi, a policajcima u nekoliko velikih američkih gradova, ubuduće, neće biti dozvoljeno da na taj način savladavaju uhapšenike.

Samo u Los Anđelesu su u prethodnih nekoliko godina ovim zahvatom ubijene dve osobe, dok je čak 90 ostalo bez svesti, pokazuju podaci koje je objavio El-Ej tajms, dan pošto je načinjen predlog zakona kojim će gušenje biti zabranjeno u policijskoj praksi.

Kada bude usvojen, zakon će važiti na celoj teritoriji Kalifornije. Zabranu gušenja najavile su i vlasti u Njujorku i Filadelfiji.

Osim što se smatra sadističkim, gušenje se navodi kao uzrok smrti u najmanje 16 slučajeva hapšenja u SAD.Ta statistika, svakako, nije kompletna.

Osim gušenja, vlasti u Filadelfiji najavile su i zabranu suzavca i gumenih metaka, posle serije incidenata koji su se u tom gradu dogodili u prethodnih desetak dana.

Zabranu gušenja uhapšenika, ograničavanje upotrebe oružja za razbijanje demonstracija i veću transparentnost rada policije prve su uvele vlasti Mineapolisa, grada u kojem je policajac Derek Šovin ubio Džordža Flojda.

"Ovo je trenutak u kojem u potpunosti možemo promeniti način na koji radi policija", rekao je gradonačelnik Mineapolisa Džejkob Frej, navodeći da bi ovaj dokument mogao predstavljati primer za ostale gradove u SAD.

U dokumentu se, takođe, navodi da su "crnci, pripadnici autohtonih naroda i zajednice drugačije boje kože generacijama trpeli traumu koja je rezultat sistematskog i institucionalizovanog rasizma i dugogodišnjih problema u radu policije".

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE