Da li ste znali šta se sve juče biralo u SAD?
Nju Džersi i Arizona glasali su za legalizaciju marihuane u rekreativne svrhe, a Oregon je odobrio prvu terapijsku upotrebu psilocibina, halucinogenog leka poznatog kao čarobna gljiva.
Pitanja na referendumima održanim istovremeno sa predsedničkim i opštim izborima uključivala su upotrebu droga, izborni sistem, pravo na abortus i poreze.
Prema Nacionalnoj konferenciji državnih zakonodavnih tela (NCSL) ove godine su se na glasačkim listićima pojavila najmanje 124 pravna i ustavna pitanja u 32 države i Distriktu Kolumbija.
Ovo su neki od ključnih rezultata glasanja prema projekcijama NCSL i Edison Research.
Marihuana
Birači u Nju Džersiju i Arizoni odobrili su legalizaciju marihuane u rekreativne svrhe. Isto pitanje bilo je i na glasačkim listićima u Montani i Južnoj Dakoti koji takođe razmatraju upotrebu droge u medicinske svrhe. Glasači Mississippija takođe su razmišljali o legalizaciji medicinske marihuane.
Od 1996. godine 33 države i Distrikt Kolumbija dozvolile su upotrebu medicinske marihuane, 11 je odobrilo upotrebu u rekreativne svrhe, a 16, uključujući one u kojima je medicinska marihuana dozvoljena, dekriminalizovale su njeno posedovanje, prema Nacionalnoj organizaciji za reformu zakona o marihuani.
Psilocibin - magična pečurka
Psilocibin, halucinogen u sirovom obliku poznat kao čarobna gljiva, odobrili su glasači u Oregonu za terapijsku upotrebu za odrasle. Pristalice Zakona o uslugama psilocibina citirale su istraživanje koje je otkrilo blagodati leka u lečenju anksioznosti i drugih mentalnih stanja. Mera će se i dalje razmatrati i treba je regulisati.
Vašington D.C. odobrila Inicijativu 81, koja nalaže policiji da drogu, uključujući psilocibin i meskalin, uvrsti među najniže prioritete sprovođenja zakona.
Minimalna zarada
Birači na Floridi glasali su za izmenu državnog ustava da bi se postepeno povećavala minimalna zarada sa 8,56 dolara na sat na 15 dolara do 30. septembra 2026. godine.
Radnici koncerata u Kaliforniji
Kalifornijski glasači glasali su za meru kojom bi se vozači koji dele prevoz i isporuku robe izuzeli od saveznog zakona koji ih čini zaposlenima, a ne ugovaračima, navodi Edison Research. Mera, Predlog 22, prvo je pitanje vezano za ekonomiju koncerata koja se biračima predstavlja u kampanji. Podržavaju je Uber i Lift i na njenu kampanju je potrošilo više od 190 miliona dolara, pa je prema Ballotpediji ovo najskuplja mera.
Pobačaj
Glasači u Koloradu odbili su meru zabrane pobačaja u poodmakloj trudnoći.
(Mondo)