• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Upozorenje građanima na "Nigerijske prevare" putem interneta

Autor Dušan Volaš

Federalna uprava policije upozorila je građane na sve učestalije prevare putem interneta poznate kao "Nigerijske prevare", koje se vrše putem mejla, društvenih mreža i drugih komunikacionih onlajn kanala.

 Upozorenje građanima: "Nigerijske prevare" putem interneta Izvor: MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

U posljednjim slučajevima "Nigerijskih prevara", sa kojima je upoznata Federalna uprava policije, radilo se o tzv. "ljubavnim prevarama", a izvršenje ovog krivičnog djela je usmjereno prema usamljenima pojedincima ili onima koji traže ljubav, saopšteno je iz FUP-a.

Na različitim društvenim mrežama i stranicama za upoznavanje prevaranti su kreirali lažne profile kako bi u svoju mrežu namamili usamljene žene i muškarce.

Nakon što pažljivo odaberu profil žrtve, upoznavajući određene detalje o tom licu, poput podataka o prijateljima, interesovanjima i statusu, započinju komunikaciju, čiji je cilj doprijeti do emocije i na taj način pridobiti ta lica za ostvarivanje novčane koristi.

Komunikacija traje sve do trenutka kada prevaranti predlože slanje paketa na vašu adresu tražeći lične podatke. Prevaranti obično koriste službena dokumenta prilikom svakog od navedenih zahtjeva.

Ukoliko žrtva pristane, počinju zahtjevi za raznim novčanim transakcijama koje se na početku tiču transfera pomenutog paketa, ali vremenom postaju prijetnje i ucjene žrtve, koja s ciljem "rješavanja problema" uplaćuje dodatne novčane iznose.

"Pozivamo građane da ne nasjedaju na ovaj vid prevara, čiji je cilj emotivno iskorištavanje lica i njihovu lakovjernost", ističe policije.

Federalna uprava policije ukazala je na potrebu povećanja nivoa informacione bezbjednosti korisnika interneta u BiH i podizanja svijesti o aktuelnim trendovima kada je u pitanju računarski kriminal.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE