Maratonsko suđenje bivšoj direktorici Agencije za bankarstvo Republike Srpske Slavici Injac okončano je danas u Okružnom sudu Banjaluka, a tužilaštvo i odbrana su iznijeli završne riječi.
Presuda će biti izrečena u utorak, 17. januara.
Injac se tereti za nesavjesno poslovanje u slučaju „Bobar banka“.
Republički tužilac Snježana Petković tvrdi da je dokazala da je optužena očigledno nesavjesno poslovala i propustila nadzor nad pomenutom bankom koja je propala čime je pričinjena šteta do 122 miliona maraka.
Branilac optužene Vlado Adamović zatražio je oslobađajuću presudu, tvrdeći da Injac nije prekršila nijednu zakonsku odredbu i da je postupala u skladu s zakonom i propisima.
Tužilac je navela da je Agencija za bankarstvo RS godinama tolerisala nepravilnosti u “Bobar banci”, a mjere koje je donosila da se isprave su bile neadekvatne i izdate kasno. Naglasila je da je tužilaštvo tokom postupka saslušalo 57 svjedoka, vještaka i izvelo brojne materijalne dokaze kojima je, smatra Petković, utvrđeno da je optužena počinila krivično djelo za koje se tereti.
Ona je ocijenila da je Agencija imala saznanja o izloženosti kreditnom riziku kao i o nepravilnoj evidenciji povezanih lica.
“Nije blagovremeno reagovala, a samo jednom je prekršajno kaznila banku sa 5.000 КM. Tačno je da Agencija nije znala za duplo knjigovodstvo u banci. Međutim svjedoci su rekli da mjere koje nalagala nisu bile adekvatne”, istakla je Petković i dodala da se nesavjesno poslovanje ogleda u tome da je Agencija dala saglasnost za novi statut banke koji je dao veća ovlaštenja nadzornom odboru čiji su članovi dodjeljivali loše kredite i suprotno mišljenjima stručnih službi.
Branilac Adamović tvrdi da je ovaj slučaj započeo zbog politike i da se lovio Milorad Dodik te da je optužnica od početka neodrživa.
Naveo je kako se “zbog politike izrodila ideja da je Agencija protežirala Bobar banku”.
“To se raspalo i tužilaštvo je dokazalo da to nije tačno samim tim što je izmijenjena optužnica i Injac ne terete za organizovani kriminal već za nesavjestan rad. Кada im je propala ideja o organizovanom kriminalu išli su na “daj šta daš“, kazao je Adamović.
Ocijenio je netačnim trdnju tužioca da Agencija nije preduzimala nikakve mjere prema banci i da su bile neblagovremene.
“U tom periodu Agencija za bankarstvo je preduzela 60 mjera i ispada da su im skoro svaki dan visili nad glavom. Banka je lagala i sebe i druge. Za duplu knjigovodstvenu dokumentaciju koja bila skrivena saznalo se tek nakon stečaja kada je šteta već nastala”, rekao je advokat Adamović.
Dodao je da sve do stečaja nisu bili ispunjeni zakonom propisani uslovi za zatvaranje banke, i da je do zadnjeg dana bila solventna.
Optužena Injac istakla je da je saglasan sa završnom riječi advokata te istakla da nisu tačne tvrdnje tužilaštva da se stalno povećavao kreditni rizik banke prema povezanim licima. Istakla je da Agencija sve do kraja 2014 godine nije znala pravo stanje u banci jer je skrivana dokumentacija o transakcijama i kreditima.
Injac se stavlja na teret da je od jula 2009. godine pa do novembra 2014. godine imala saznanja da "Bobar banka" posluje s velikim kreditnim rizikom, ali i pored toga nije ništa preduzela iako je bila dužna da reaguje. Prema optužnici zbog velike kreditne izloženosti prema povezanim licima, te plasiranja loših kredita pričinjena je šteta od 122,5 miliona maraka, a “Bobar banka” je propala te su oštećeni brojne firme, opštine, fondovi.
Optužnicu u predmetu “Bobar banka” podiglo je Tužilaštvo BiH je u martu 2017. godine i njom je obuhvaćeno 16 osoba, kojima se stavljalo na teret da su djelovali kao organizovana grupa koja je finansijskim kriminalom i raznim zloupotrebama načinila štetu od 122,5 miliona KM i dovela do propasti “Bobar banke”.
Vijeće Suda BiH je izdvojilo predmet protiv Slavice Injac u odnosu na ostale optužene, a njen predmet je 30. oktobra 2018. godine prebačen na Okružni sud Banjaluka, da bi Republičko javno tužilaštvo RS prošle godine izmijenilo optužnicu i na teret optuženoj je stavljeno blaže krivično djelo - nesavjesno poslovanje.
(Mondo)