Odbrane ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Nenada Nešića, Mladena Lučića i direktora "Puteva Republike Srpske" Milana Dakića, danas su pred Sudom BiH ukazale da su krivična djela koja im se stavljaju na teret u nadležnosti pravosudnih institucija Republike Srpske.

Nešićev branilac Senka Nožica na ročištu, održanom po zahtjevu Tužilaštva da im bude određen pritvor, zamolila je Sud da svojom odlukom ne doprinosi ionako uzavreloj političkoj situaciji u BiH.
"Moj branjenik je politička meta, a ostala dva osumnjičena su kolateralna šteta", naglasila je Nožica.
Ona je istakla da se ne može vjerovati i dvojici svjedoka u ovom predmetu, jednom od osumnjičenih Mirku Pandureviću i ranije ispitanom Sanjinu Avdiću, koji je ispitan 2023. godine, a uhapšen 2024.
"Nije opisana osnovana sumnja kada je u pitanju moj branjenik i sve se bazira na izjavi dva svjedoka, koji su osumnjičeni za nezakonite radnje koje su izvršene 2019. godine", rekla je Nožica na današnjem ročištu.
Prema njenim riječima, Tužilaštvo u ovom predmetu sve zasniva na pretpostavkama, te da se one ne mogu uzeti kao osnov sumnje.
Tužilac Bojana Jolović u obrazloženju zahtjeva rekla je da je pritvor predložen zbog opasnosti da će osumnjičeni sakriti dokaze ili uticati na svjedoke, naročito u slučaju Nešića, koji je ministar bezbjednosti u Savjetu ministara.
Nešićeva odbrana odgovorila je primjerom odluke Suda kojom je u predmetu protiv bivšeg predsjednika Vlade Federacije BiH Fadila Novalića, u kome su navedeni isti razlozi, odbijen zahtjev Tužilaštva za određivanje pritvora.
Jolovićeva je ukazala na izjavu direktora "Romanijaputeva" Mirka Pandurevića koji je rekao da je pristao na traženje Nešića i godišnje mu isplaćivao oko 250.000 KM u periodu od 2016. do 2020. godine.
"Novac je ostavljan u kancelariji Nešića, u autima, ugostiteljskim objektima na Jahorini", dodala je Jolovićeva.
Jolovićeva je rekla da su tokom novembra i decembra ove godine po naredbi Suda sprovedene posebne istražne radnje, među kojima je i prisluškivanje telefona, te istakla da se u jednom takvom razgovoru direktora "Romanijaputeva" Mirka Pandurevića sa jednim od zaposlenih govori o tome da je Pandurević u određenom periodu morao novac iz ovog preduzeća izvući preko Lučića kako bi ga dao tadašnjem direktoru "Puteva Republike Srpske" Nenadu Nešiću.
Ona je dodala da je drugooptuženi u ovom predmetu Mladen Lučić bio samo pomagač u izvršenju krivičnih djela.
Jolovićeva je u obrazloženju zahtjeva za određivanje pritvora rekla da je do otvaranja istrage protiv Milana Dakića došlo slučajno, putem prisluškivanog telefonskog razgovora njega i Pandurevića od 11. decembra ove godine u kojem se, prema njenim riječima, govori o nastavku izvlačenja novca iz "Romanijaputeva".
"Došlo je do povaćanja fakture koje `Putevi Republike Srpske` trebaju isplatiti `Romanijaputevima` za 100.000 KM", navela je Jolovićeva.
Dakiću se, prema njenim riječima, stavlja na teret i da je primio tri dara u iznosima od 10, 12 i 15 hiljada KM, kako bi odobrio plaćene fakture.
Ona je dodala da će Tužilaštvo u narednom periodu identifikovati saučesnike i sprovesti finansijsku istragu, što zahtijeva jednomjesečni pritvor za osumnjičene.
Dejana Šućur, branilac drugooptuženog Mladena Lučića, ukazala je na to da su oba saučesnika na čijim izjavama se temelji prijedlog pritvora za njenog branjenika, Nešića i Dakića priznala ono što im se stavlja na teret kako bi izbjegli pritvor.
Šućureva je naglasila da je njen branjenik od Tužilaštva tražio da se podvrgne poligrafu, ali da je to Tužilaštvo odbilo, dok je razlog za određivanje pritvora koji se tiče uticaja na svjedoke, prema njenim riječima, paušalan.
"Moj branjenik godinu dana zna za ovaj predmet i nije uticao na svjedoke", naglasila je ona i dodala da su izvršene dvije finansijske istrage Lučićeve kompanije koje su bile negativne.
Ona je istakla i da je Lučićeva firma "Legend", koja se bavi poslovima sa industrijskom solju, radila i prije nego što je Nenad Nešić preuzeo dužnost direktora "Puteva Republike Srpske", te da i dalje radi.
Petko Budiša, branilac Milana Dakića, rekao je da u prijedlogu pritvora postoje tri pravna problema, te ukazao na to da Tužilaštvo nije odbranama dostavilo dokaze koje bi ona morala da ima.
Budiša je naveoda se njegovom branjeniku na teret stavljaju krivična djela koja su u nadležnosti pravosudnih institucija Republike Srpske.
On je dodao da Tužilaštvo nagađa, te da te pretpostavke pokušava predstaviti kao krivično djelo, kao i da ne postoje materijalni dokazi koji potkrepljuju osnovanu sumnju Dakića.
Sudija za prethodni postupak Bojana Ćuković rekla je da će Sud donijeti odluku o zahtjevu Tužilaštva, kao i o prigovorima odbrane na zahtjev Tužilaštva.
Nešić je na početku ročišta, na pitanje sudije za prethodni postupak o njegovom zdravstvenom stanju s obzirom da mu je jutros pozlilo, rekao da mu je i dalje visok pritisak i da su mu ljekari predlagali da ostane u zdravstvenoj ustanovi, ali da je došao na ročištnje.
Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić, direktor Javnog preduzeća "Putevi Republike Srpske" Milan Dakić, Mladen Lučić i još četiri lica uhapšeni su u predmetu Tunel 2 i osumnjičeni za koruptivna krivična djela.
(Mondo/Srna)