Univerzitetski klinički centar Republike Srpske pokrenuo je postupak utvrđivanja odgovornosti za koruptivna djela doktorke Vesne Novaković u skladu sa navodima Aleksandre Vesić, majke jednog od pacijenata u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Ukoliko bude utvrđena odgovornost, iz Centra navode da će postupiti u skladu sa važećim propisima.
Iz Univerzitetskog kliničkog centra naglašavaju da se liječenje i tok bolesti ovog pacijenta ne može dovesti u vezu sa incidentom, odnosno pojavom tragova ulja u sistemu za proizvodnju i distribuciju komprimovanog vazduha.
"Univerzitetski klinički centar će, kao i do sada, nastaviti liječenje ovog pacijenta u skladu sa pravilima medicinske struke i profesionalne odgovornosti", saopšteno je iz ove zdravstvene ustanove.
Iz Univerzitetskog kliničkog centra ističu da nemaju saglasnost majke pacijenta da javno iznose detalje o njegovom zdravstvenom stanju, što bi bolje razjasnilo ovu situaciju.
Aleksandra Vesić, majka pacijenta u Odjeljenju intenzivne njege Klinike za dječije bolesti, ispričala je medijima da su doktorki Novaković morali platiti da bebu uputi u Beograd, te tvrdi da su respiratori bili pokvareni.
„U 27. danu života, moje dijete je poslato u Beograd. Moram da kažem da je jedna doktorica insistirala da otac dolazi na razgovore u njenu sobu, tražila je novac da se dijete otpusti i prebaci u Beograd. Držala ga je što je moguće duže vremena, bez razloga, i radila je pretrage koje nisu bile ni potrebne, samo da bi izvukla novac, zbog čega ću podnijeti tužbu", ispričala je Aleksandra Vesić.
"U Banjaluci je dobio i upalu bronhija, za šta sam ja tek saznala u Beogradu. Ništa mi nisu htjeli govoriti, čak je izgubio više od 10 odsto svoje mase. Kad je došlo do kvara respiratora, nama niko nije saopštio šta se dogodilo, a da ne govorim izvinio. Samo mi je doktorica prišla i rekla, „Dobar dan, idemo u Beograd“, okrenula leđa i otišla, bez ikakvog objašnjenja o stanju djeteta i zbog čega se šalje. Ja sam tek u Beogradu saznala šta se desilo.
Moje dijete je u katastrofalnom stanju stiglo u Beograd. Imao je kraste oko usta od nečišćenja, oblijepljen u flastere, a nisu ga kupali dvije sedmice, jer nije bilo tople vode. Ni kod nas na odjelu babinjara, gdje sam ležala, kao i patologiji, nema tople vode, ali djeca su bitna. U Beogradu, u Institutu za majku i dijete su mog sina vratili u život. On je bio doveden do ivice. Pored toga, mi smo na kraju platili da dijete bude preveženo, a uzrok za njegovo prebacivanje u Beograd je bio kvar respiratora“, rekla je za Buku Aleksandra Vesić.